Technologie związane z Jvm, głównie Java i pokrewne ;)
Dziś kolejne zadanie z cyklu JavaByExample. Dziś będziemy omawiać ciąg Fibonacciego. W poprzedniej lekcji z serii omawialiśmy przykład zliczania poszczególnych znaków z daniu. Dostałem na ten temat komentarz, iż zadania da się rozwiązać znacznie łatwiej niż zostało to przeze mnie przedstawione, używając Stremów. Bardzo dziękuję za ten komentarz! Poprzednie zadanie zostało zaktualizowane o rozwiązanie oparte na Streamach! Update znajdziecie we wpisie, jak i na GitHubie! 😊
Dziś oficjalnie rozpoczynamy serię Java By Example. Jestem przekonany że najlepszą nauką programowania jest po prostu praktyka. W serii Java By Example postawimy sobie jakiś problem który będziemy rozwiązywać, kody źródłowe będą dostępne oczywiście na GitHubie.
Czas na małe ogłoszenia! :) Troszkę zmian, troszkę reorganizacji, troszkę zapowiedzi! Jednym słowem co idzie słychać TechnologiczneejSowie :)
Kolejnym ważnym elementem Javy są wyjątki i ich obsługa. Dziś poruszymy właśnie ten temat. Wyjątki w Javie potrafią zaskoczyć. Powiem szczerze że niektóre decyzje projektowe zaskakują mnie do dziś ;)
Kolejny miesiąc blogowania :) Ten miesiąc minął pod znakiem kolekcji. Temat długi ale zdaje się że wszystkie podstawy zostały ładnie przedstawione. Zaczynamy podsumowanie!
Dotarliśmy do końca drogi kolekcji, dziś omówimy Mapy, które zamkną nam serię dotyczącą podstaw kolekcji. Jak to zostało wspomniane we wstępie serii, mapy nie są ściśle kolekcjami – nie dziedziczą interfejsu Collection, jednak zawsze gdy mówi się o kolekcjach w Javie, mapy dokłada do całego grona 😊
Kontynuacja tematu kolekcji 😊 Tak ja powiedziałem w pierwszym wpisie z serii, temat kolekcji jest dość złożony. Dziś omówimy kolejki. Muszę przyznać że przez ponad 7 lat aktywnego programowania czystych Javowych kolejek nie używałem zbyt często 😉 Jednak nie zmienia to faktu że kolejki w określonych sytuacjach mogą być naprawdę bardzo przydatne!
Dziś kontynuujemy temat kolekcji. W poprzednim wpisie zostały omówione Sety, dziś natomiast zajmiemy się Listami. Temat będzie nieco krótszy od Setów (uffff!), chociażby ze względu na to że omówimy tylko najbardziej popularne implementacje, ArrayList oraz LinkedList. Zapraszam! :)
W poprzednim wpisie omówiliśmy sobie jakie mamy kolekcje, oraz w telegraficznym skrócie przedstawiłem najpopularniejsze implementacje. W tym wpisie omówimy sobie temat troszkę bardziej szczegółowo na prostych przykładach! Na pierwszy ogień idą sety! Zapraszam do lektury! 😊
W momencie kiedy mamy już omówione dwa bardzo ważne koncepty, interfejsy oraz klasy abstrakcyjne, czas przejść do kolejnej niezmiernie istotnej części. Dziś porozmawiamy o kolekcjach w Javie.
Kolejny miesiąc blogowania! Jak zwykle kawa na ławę jeśli chodzi o liczby, oraz jak zwykle trochę spraw organizacyjnych! :)
Kolejny wpis poświęcony programowaniu w Javie! Dziś porozmawiamy o kolejnym niezwykle istotnym elemencie jakim są klasy abstrakcyjne! Jak można je wykorzystać oraz dlaczego są tak ważne. Fajnie widzieć gdy strona kursu programowania wypełnia się kolejnymi lekcjami!
W poprzednim wpisie, poznaliśmy czym są Interfejsy w Javie. Jednak temat interfejsów jest znacznie szerszy niż zostało to przedstawione w poprzednim wpisie 😊 Dziś kontynuujemy tę wędrówkę!
W dzisiejszej lekcji poruszymy kolejny aspekt programowania obiektowego w Javie. Dziś przedstawię wam koncept Interfejsów w Javie, o co w tym wszystkim chodzi, jak możemy je wykorzystać, oraz dlaczego interfejsy są takie ważne! Zapraszam!
Dzisiejszy wpis jest bardzo ważny, z punktu widzenia programowania obiektowego w Javie, oraz przyszłych wpisów. Dobra znajomość equals oraz hashCode, jak i zrozumienie kontraktu pomiędzy tymi metodami pozwoli nam uniknąć poważnych problemów w przyszłości 😊 Zapraszam!
Technologie związane z Jvm, głównie Java i pokrewne ;)
Wiele lat temu (no może nie tak wiele 😉) gdy rozpoczynałem moją przygodę z programowaniem, nie potrafiłem nic. Jak każdy na początku swojej drogi.
Sporo się nauczyłem od momentu napisania pierwszego programu typu „Hello World!”, od których zaczyna niemal każdy programista 😊 Na swej drodze zawodowej spotkałem wielu wspaniałych ludzi którzy pomogli mi stać się lepszym programistą. Za co bardzo im dziękuję. Wielu z tych osób nigdy nie spotkałem, były to osoby które dzieliły się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z innymi w Internecie, na blogach, forach czy na YouTube.
W podziękowaniu chciałbym teraz przekazać cząstkę tego wszystkiego od siebie. Dostarczyć wysokiej jakości treści, oraz wsparcie dla osób którzy planują rozpocząć swoją przygodę z programowaniem!
To przyświecało mi podczas tworzenia TechnologicznejSowy. Aby dzielić się z innymi wiedzą 🙂