Java, Spring, React
W ostatniej części cyklu wprowadzającego do Typescript weźmiemy trochę rzeczy, o których traktowały poprzednie wpisy i zaimplementujemy prostą aplikację internetową. I to właśnie sformułowanie “prostą aplikację internetową” czyni ten przykład… niepraktycznym. Mianowicie im projekt większy, tym więcej daje nam TypeScript z jego silnym typowaniem, generykami, interfejsami. Większość z tych rzeczy jest nadmiarowa przy prostych aplikacjach …
Właśnie opublikowałem pierwszy tutorial wyłącznie dla uczestników mojego newslettera. Dotyczy on tworzenia REST API w NestJS. Czym jest NestJS można przeczytać na stronie tego obiecującego frameworka. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do 1.5h materiału gdzie krok po kroku tworzę REST API w tym frameworku zapraszam do dołączenia do newslettera 🙂
W ostatniej części cyklu wprowadzającego do Typescript weźmiemy trochę rzeczy, o których traktowały poprzednie wpisy i zaimplementujemy prostą aplikację internetową. I to właśnie sformułowanie “prostą aplikację internetową” czyni ten przykład… niepraktycznym. Mianowicie im projekt większy, tym więcej daje nam TypeScript z jego silnym typowaniem, generykami, interfejsami. Większość z tych rzeczy jest nadmiarowa przy prostych aplikacjach …
W porzednim wpisie ogólnie dowiedzieliśmy się do czego przydadzą się nam modyfikatory dostępu. W tym przejdzemy do konkretów czyli omówienia poziomów dostępu oferowanych prez TypeScript – public, private i protected. Zapraszam do dołączenia za darmo do kilkugodzinnego kursu wprowadzającego do TypeScript. Modyfikatory dostępu w TypeScript – rodzaje TypeScript wspiera trzy typy modyfikatorów dostępu – public, private …
W poprzednim poście pokazałem, jak wygląda prosta klasa w TypeScript. Teraz czas by wprowadzić kilka dodatkowych elementów. Jedną z rzeczy, która mocno wyróżnia klasy TypeScript, od tych znanych z klasycznego JavaScript, jest możliwość zastosowania modyfikatorów dostępu. Po co modyfikatory dostępu? Modyfikatory dostępu mają proste zadanie. Mają one pokazać osobie używającej klasy, która stworzyliśmy, których rzeczy …
Po nieco teoretycznym spojrzeniu na klasy i obiekty, pora przyjrzeć im się bliżej w TypeScript. Definicja klasy w TypeScript To jak wygląda podstawowa definicja klasy w TypeScript niewiele różni się od tego jak wygląda to w JavaScript ES6+ Zaczynamy od słowa kluczowego class, po którym następuje podanie nazwy dla nowej klasy oraz otwarcie nawiasu klamrowego. …
W tym wpisie oderwiemy się od konkretnego języka programowania. Wzniesiemy się na nieco wyższy poziom abstrakcji (choć przykłady będą dość przyziemne). Dowiemy się czym są w programowaniu klasy i obiekty. Klasy i obiekty – krok pierwszy Bardzo popularnym porówaniem, które pomaga zrozumieć czym są klasy jest to z planem architektonicznym domu. Szukając czy to projektu …
W poprzednim wpisie pokazałem jak tworzyć aliasy typów, czyli pierwszy ze sposobów na tworzenie własnych typów. Tym razem zaprezentuję jak pracować z i stworzyć interfejsy w TypeScript. Typowanie obiektu TypeScript pozwala oczywiście na dodawanie informacji o typie dla obiektu, na przykład kod utworzy stałą o nazwie me, która musi być obiektem o dwóch polach – …
W poprzednim wpisie pokazałem trzy podstawowe typy wbudowane w TypeScript. W tym natomiast pokaże jak tworzyć własne. W TypeScript możemy je definiować za pomocą aliasów, interfejsów oraz klas. W tym wpisie zajmiemy się pierwszym sposobem i stworzymy alias typu – czyli zestawy mniej bądź bardziej konkretnych wartości, jakie może zmienna danego typu przyjmować. Składnia dla …
W poprzednim wpisie postawilismy środowisko do pracy. Teraz przyjrzyjmy się jakie podstawowe typy wbudowane oferuje nam TypeScript. Zanim przejdziemy do konkretów pochylmy się na chwilę nad samą koncepcją typów. W programowaniu typ jest to informacja o danej, która pomaga kompilatorowi (bądź interpreterowi, w zależności od języka) zrozumieć co z tą konkretną daną może zrobić i …
W poprzednim wpisie wprowadziłem nas w świat TypeScript, a dziś zajmiemy się pokazaniem jak przebiega instalacja TypeScript oraz zestawienie (set-up) minimalistycznego projektu, bez nadmiarowych narzędzi jak Webpack czy Babel. Na to przyjdzie czas później. Instalacja NodeJs Zacznijmy od instalacji NodeJS, czyli środowiska uruchomieniowego dla JavaScript po stronie serwera. Dzięki temu będziemy mogli uruchamiać kod JavaScript (skompilowany z TypeScript) bez …
TypeScript jest to język programowania tworzony w modelu open-source będący semantycznie nadzbiorem JavaScriptu. Główny zespół odpowiadający za jego utrzymanie pracuje w Microsoft. O co chodzi z semantycznym nadzbiorem? Składnia języka jest niemal identyczna z JavaScript. TypeScript dodaje trochę dodatkowych rzeczy jak na przykład statyczne typowanie czy interfejsy. Można powiedzieć też, że każdy kod napisany w …
Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji się zapoznać to na blogu devfoundry.pl pojawiło się kilka ciekawych wpisów – m.in. o pracy zdalnej, platformie GitHub czy o tym jaki język programowania wybrać. Czyli pakiet startowy dla osób zaczynających przygodę z programowaniem 🙂 Oczywiście nie zabrakło bardziej technicznego „mięcha” jak wpis o pracy z typem Optional w …
Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji się zapoznać to na blogu devfoundry.pl pojawiło się kilka ciekawych wpisów – m.in. o pracy zdalnej, platformie GitHub czy o tym jaki język programowania wybrać. Czyli pakiet startowy dla osób zaczynających przygodę z programowaniem 🙂 Oczywiście nie zabrakło bardziej technicznego “mięcha” jak wpis o pracy z typem Optional w …
Trochę o ekosystemie Java i o tym czego będziemy się w trakcie kursu uczyć. Materiał wstępny ale jakoś dopiero teraz uświadomiłem sobie, że warto go stworzyć ? Niestety, wyjątkowo tylko w wersji wideo. Brak czasu niepozwala na rozpisanie ładnego posta, mam nadzieje nadrobić w 2019. Miłego oglądania ? Darmowy kurs Java – od zera do …
Java, Spring, React
W zawodzie od lat siedmiu, na początku przygody backendowiec, a od niemal dwóch już jako full stack z naciskiem na front. Od lat już niemal dwóch z całkiem przyzwoitym skutkiem uczę, czy to tradycyjnie twarzą twarz, czy zgłębiam jak dobrze to robić z użyciem tych całych internetów.