Java, Spring, React
Na platformie pojawił się kolejny, darmow kurs – Wprowadzenie do React. Zapraszam. https://kursy.clockworkjava.pl/wprowadzenie-do-react/
Co do tej pory udało nam się zrobić to zbiór obrazków, do którego możemy wedle woli dodawać kolejne. W tym wpisie pokażę jak w React zapisać dane do chmury, a wykorzystamy do tego konkretnie usługę Google Firebase. Firebase? Firebase jest to tak naprawdę cały zestaw usług działających w modelu BaaS, czyli Backend as a Service. …
W tej częsci cyklu “JavaScript od podstaw” zainstalujemy NodeJS oraz Visual Studio Code oraz napiszemy pierwszy, prosty program. Pisać programy będziemy za pomocą edytora kodu Visual Studio Code. Obecnie jest to chyba najpopularniejszy edytor kodu na świecie, a w dodatku jest darmowy. Odwiedzamy stronę https://code.visualstudio.com/, klikamy niebieski guzik “Download” i sąiąga się już nam paczka …
Część szósta cyklu miała być ostatnią, ale zapomniałem o dość istotnym elemencie układanki, czyli hooku useEffect. Podobnie jak obsługa zdarzeń ten wpis będzie oparty na console.log, nie na faktycznych funkcjonalnościach, ale wiedza o useEffect pozwoli nam na zrobienie ciekawych, praktycznych rzeczy w przyszłości. Do czego służy useEffect? useEffect, jest to kolejny po useState, hook, czyli …
Zanim zaczniemy cokolwiek robić to warto przyjrzeć się całemu ekosystemowi JavaScript by mieć, choć bardzo ogólne pojęcie, z czym przyjdzie nam pracować. Kontekst wykonania JavaScript Zacznijmy od tego, że JavaScript może być obecnie wykonywany w dwóch środowiskach. Pierwszym i starszym z nich jest przeglądarka internetowa, gdzie JS wspomaga HTML i CSS w dostarczaniu miłych wrażeń …
W poprzednim wpisie pokazałem czym jest stan w komponentach React. W tym przyjrzymy się jak dynamicznie tworzyć komponenty, czym jest props key oraz jak obsłużyć prosty formularz. Dynamiczne tworzenie komponentów Na chwilę obecną komponenty ilość komponentów Image jest znana z góry, każdy komponent tworzymy ręcznie. Zmienimy tę sytuację. Jedyne czym różnią się owe komponenty to …
JavaScript jest to język programowania, który wraz z HTML i CSS stanowi podstawowy budulec stron internetowych, ale nie tylko. Gdy tworzymy stronę WWW i umieścimy tam skrypt napisany w JavaScript, to jest on uruchamiany przez przeglądarkę internetową. To było jedyne zastosowanie JavaScriptu przez wiele, wiele lat. Na ogół w tym okresie o JavaScript nie myślało …
W poprzednim wpisie przyjrzeliśmy się jak obsługiwać zdarzenia z poziomu React, a w tym wykorzystamy tę wiedzę, by rozszerzyć funkcjonalność naszej strony i dowiemy się czym jest bardzo ważna rzecz – stan komponentu. Nowy komponent – Showcase Zacznijmy od stworzenia nowego komponentu o nazwie Showcase, w którym będziemy wyświetlać w większym rozmiarze obraz, na który …
W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się czym są propsy i jak dzięki nim możemy reużywać komponenty. W tym zajmniemy się obsługa zdarzeń, czyli jak w React obsłużyć np. kliknięcie na obszarze danego komponentu. Obsługa zdarzeń w React Wykonanie kawałka kodu w React po np. kliknięciu komponentu wygląda bardzo podobnie jak w tradycyjnym JavaScript. Po pierwsze w …
W poprzednim wpisie utworzyliśmy nasz projekt oraz pierwszy komponent, w tym będziemy dalej bawić się komponentami oraz dowiemy się czym są w React props. Drzewo komponentów Nasza galeria zdjęć z jednym tylko zdjęciem nie do końca zasługuje na to miano. Przydałoby się więc dodać jeszcze kilka obrazów. Możemy to zrobić powielając komponent … jednak jak …
Na YouTube zaczęły pojawiać się pierwsze nagrania wprowadzające do TypeScript, na bazie wcześniejszych postów. Część pierwsza Część druga Część trzecia
React jest jedną z najpopularniejszych bibliotek języka Javascript, służącą do tworzenia interfejsów użytkownika, a konkretniej tych webowych, czyli stron internetowych. Został on stworzony w podziemiach tajnej fabryki Facebooka ;), inne duże korporacje, jakie z niego korzystają to PayPal czy Netflix. Na chwilę obecną można śmiało powiedzieć, ze React stał się dominującą biblioteką w ekosystemie JS. …
WebRTC jest otwartą technologią webową stworzoną przez Google. Pozwala ona na przesyłanie mediów i danych w czasie rzeczywistym pomiędzy przeglądarkami i urządzeniami mobilnymi bez dedykowanego serwera do przesyłu danych. Więcej o technologii można dowiedzieć się z tej prezentacji. My przejdziemy od razu do praktyki. W pierwszej części utworzymy projekt oraz dowiemy się jak przesłać video …
Poza standardowym zestawem typów TypeScript dostarcza również dwa niespotykane w standardowym JavaScript. Mianowicie any i unknown. Do czego one służą i jaka jest różnica między nimi? Any Typ any był obecny w TypeScript od samego początku i jak sama nazwa określa on, że dana np. zmienna może przechowywać dowolny typ danych. Dowolny. Nie tylko string, …
Technology Radar jest kwartalnym, wysokopoziomowym rzutem oka na technologie z każdego programistycznego i dev-opsowego ekosystemu. Tworzony jest przez specjalistów z różnych dziedzin z firmy Thoughtworks. Przyglądają się oni platformom, językom programowania, frameworkom i narzędziom, i podpowiadają nam, na co warto zwrócić uwagę, albo wręcz przeciwnie – z jakiej technologii warto się przenieść na coś lepszego. Wydanie Technology Radar można pobrać tutaj …
Java, Spring, React
W zawodzie od lat siedmiu, na początku przygody backendowiec, a od niemal dwóch już jako full stack z naciskiem na front. Od lat już niemal dwóch z całkiem przyzwoitym skutkiem uczę, czy to tradycyjnie twarzą twarz, czy zgłębiam jak dobrze to robić z użyciem tych całych internetów.