Zdobywanie nowych umiejętności – JetBrains Academy

JetBrains Academy

Dziś chciałabym Wam polecić niedawno powstałe ścieżki edukacyjne na JetBrains Academy.

Co je wyróżnia?

Format kursów jest podobny do innych platform. Wybieramy technologię (ścieżkę), której chcemy się nauczyć. Następnie mamy “Study plan” z listą kolejnych lekcji, a każda z lekcji składa się z wprowadzenia do tematu i ćwiczeń.

Ja zaczęłam ścieżkę “Python”, ponieważ chciałam odświeżyć sobie wiedzę zdobytą jakiś czas temu i u mnie to wygląda tak:

Zatem mamy listę poszczególnych lekcji, kolejna staje się dostępna, gdy wykonamy bieżącą.

Dodatkowo po prawej stronie widać “Problem of a day” – to są takie dodatkowe zadania, które dają nam punkty. Punkty przydają się, gdybyśmy chcieli na przykład uzyskać feedback na temat naszych zadań, wówczas dokonujemy “płatności” punktami właśnie. Zdobywamy je również wykonując zadania z naszego “Study plan”.

Również po prawej stronie widać, w którym miejscu naszej ścieżki jesteśmy.

Podczas rozwiązywania zadania możemy skorzystać z edytora na stronie albo… i tu pojawia się to, co wyróżnia JetBrains Academy -zainstalować środowisko programistyczne w wersji edukacyjnej.

Przykładowo nasza pierwsza lekcja może wyglądać tak:

Jeśli zaczynamy jakiś kurs – w tym przypadku Kotlina, strona proponuje nam zainstalowanie środowiska IDEA, abyśmy mogli rozwiązywać zadania bezpośrednio w zewnętrznym IDE.

I tak w przypadku, gdy już mamy IDE zainstalowane i uruchomione od razu możemy wybrać opcję “Solve in IDE”. W kursie Pythona, w którym biorę udział jest to PyCharm Edu.

Wówczas następuje załadowanie treści zadania do PyCharm Edu i w kilka sekund jesteśmy gotowi do rozwiązywania go w wygodnym IDE:

Po lewej stronie mamy widok projektu – całego “Study plan”, jaki wykonaliśmy do tej pory. Wszystko to znajduje się również na dysku, więc mamy do naszych rozwiązań dostęp również offline bez wchodzenia na stronę JetBrains Academy. Znajdziemy je na dysku – domyślnie zlokalizowane są w folderze “PyCharmProjects”.

Ja do tej pory zrealizowałam jeden projekt – “Zookeeper” i jeden zaczęłam – “Coffee Machine”, więc u mnie struktura folderu wygląda tak:

Dodatkowo, gdy już znajdziemy się w IDE, możemy przechodzić do kolejnych zadań bez wracania na stronę. Służy do tego przycisk “Next” zlokalizowany na prawej części ekranu, pod treścią bieżącego zadania. To jednak powoduje, że nie będziemy mieli pod ręką treści edukacyjnych poprzedzających każde zadanie.

Czym jest PyCharm Edu?

Jest to darmowa wersja środowiska programistycznego PyCharm z nieco mniejszą ilością opcji, ale całkowicie wystarczająca do nauki i prostych projektów. Poza JetBrains Academy dostępna jest również tutaj.

Oprócz wspomnianego już Pythona oraz Kotlina w JetBrains Academy dostępna jest także ścieżka do nauki Javy. W przygotowaniu (w wersji Beta) są również ścieżki dotyczącego frontendu i algorytmów.

Mnie bardzo podoba się ta integracja ze środowiskiem programistycznym zlokalizowanym na komputerze. Zwłaszcza, że bardzo lubię platformy tego typu. Wcześniej, aby zachować kod, który tworzyłam ucząc się, musiałam go gdzieś kopiować.

A Wy jak zdobywacie wiedzę? Korzystacie z takich platform edukacyjnych, gdzie wykonuje się ćwiczenia lekcja po lekcji? Jak Wam się podoba JetBrains Academy?

You might also like