Rekrutacja w IT – odwróć role i to ty zrekrutuj firmę

Zapewne nie raz widziałeś artykuły, posty przedstawiające 5, 10 czy 15 typowych pytań rekrutacyjnych?
Ja również! I to nie raz! Ale ostatnio, kiedy to po raz kolejny google mi takowy zaproponował, naszła mnie pewna refleksja.
A co gdyby tak odwrócić role i skierować te same pytania firmie do której chcemy aplikować?

No to jedziemy! Odwróćmy najbardziej powszechne, ulubione i zarazem znienawidzone pytania na rozmowie o pracę!

Opowiedz mi o sobie – przedstaw się.

Czy mogłaby pan/pani przedstawić profil firmy? Czym się Państwo zajmują?

Rekruter może być zaskoczony tym pytaniem i uznać, że nie odrobiłeś pracy domowej! To kandydat nie ma pojęcia gdzie aplikuje?! Nic z tych rzeczy! Tak zadane pytanie pozwoli sprawdzić jak osoba rekrutująca wypowiada się o firmie. Czy jest to wypowiedź niechlujna, taka na odczepkę (co może symbolizować brak zaangażowania, pewnego przywiązania) czy może jest w tym trochę emocji, wiedzy czym zajmuje się firma – „co my tu tak właściwie robimy”.
Może się zdarzyć, że będziesz rekrutowany przez firmę zewnętrzną i rekruter będzie co najwyżej znał nazwę firmy i może jakąś wyuczoną formułkę typu „jest kluczowym”, „największym” …dostawcą programistów 😉 Nie mniej warto na którymś z etapów zadać to pytanie.

Jakie są twoje mocne strony?

Jakie są mocne strony firmy? Konkurencyjność, procesy, pracownicy, kultura pracy?

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Dlaczego powinienem dla Państwa pracować? Co wyróżnia firmę, zespół?

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Jakie są twoje główne cele zawodowe?

Jak widzą Państwo przyszłość firmy, zespołu?

To pytanie jest szczególnie istotne jeśli firma dopiero raczkuje, jest startupem. Warto poznać wizję – o ile jakakolwiek istnieje. Spróbuj uzyskać informację czy działa w trybie przetrwania, stagnacji czy może rozwoju.

Jak radzisz sobie z konfliktami?

Jak rozwiązywane są konflikty w zespole?

Pytanie z natury tych mniej przyjemnych ale przecież ty sam często je słyszałeś! Tutaj znów jest odniesienie do kultury pracy. Jak rozwiązywany jest konflikt, czy są rozmowy 1na1 z leaderem, czy w bezpieczny sposób można zakomunikować problem.

Jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu?

Jak organizowana jest praca programisty, podział zadań w projekcie?

Uwaga podaję magiczne słowo, które może pojawić się w odpowiedzi – AGILE. Jeśli usłyszysz, że „jesteśmy Agile” to tutaj trzeba temat koniecznie zgłębić. Co rozumiane jest przez bycie Agile. Jak planowana jest praca, czy są sprinty, jak często wydawane są nowe wersje produktu. Czy tzw. crunching (nadgodziny) to stały punkt dnia. Jeśli wystąpi praca pod presją czasu to z czego ona wynika?

Z jakiego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Czy firma, zespół ma jakieś osiągnięcia - te małe i te duże?

Zdaję sobie sprawę, że nie każda firma bierze udział w konkursach czy plebiscytach. Ale odpowiedź w stylu „Ostatnio nasz zespół wziął udział w warsztatach ABC i to pomogło rozwiązać problem XYZ” mówi bardzo wiele. Czy „W ostatnim czasie rozwiązaliśmy spory problem z wydajnością aplikacji„. Małe rzeczy również mogą być powodem do dumy i warto o nich mówić!

Jaka jest twoja największa porażka?

Klasyk! Pytajcie o problemy, popełnione błędy. Trzymając się rekrutacji w IT zapytałbym przykładowo o architekturę systemu, pracę z legacy code. Te rzeczy często kuleją. A może brak testów w projekcie jest największą porażką, z którą zespół sobie nie radzi i tym możesz im w tym pomóc? Nie ma idealnego środowiska. Z tego jak ktoś mówi o problemach można dowiedzieć się wiele. I o samej osobie i o kulturze pracy. Czy zespół nauczył się coś przez to, czy wprowadzili jakieś mechanizmy aby im zapobiec w przyszłości?

Dlaczego szukasz nowej pracy?

Dlaczego szukają Państwo nowej osoby?

Czy jest to wynik rozwoju firmy, nowych potrzeb, czy może twój poprzednik się nie sprawdził lub właśnie nie zadał tych pytań i uznał, że czas na zmiany 🙂 Często już w ogłoszeniu widać cel, np. „w związku z dynamicznym rozwojem …„. Zapytaj wtedy z czego on wynika? Czy może nie szukają kolejnego strażaka do gaszenia pożaru …

Dodatkowo zachęcam cię do przeczytania dwóch postów, które mam w swoich ulubionych związanych z rekrutacją programisty:

  1. https://adamsitnik.com/Conducting-Interview/
  2. https://mfranc.com/blog/programmer-interview-mistake-questions/

Na koniec chciałbym przypomnieć, że osoby rekrutujące często mówią, że nie warto motać, podawać wymijające odpowiedzi bo to od razu widać!
Więc i tutaj chciałbym wspomnieć, że w drugą stronę także to działa 🙂

A ty jakie pytania zadałbyś osobie rekrutującej?