JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

Kiedy videotutoriale z programowania mają sens?

Treść jako podcast do pobrania tutaj.

Na akcji na PolakPotrafi zadeklarowałem się, że przygotuję trochę videotutoriali z libgdx (każde 250zł poza celem, to jeden filmik). W następnym tygodniu ruszam z pierwszymi filmikami. Jednak zanim coś zaczniemy, warto się zastanowić, jak zrobić to z głową.

Zdania na temat videotutoriali z programowania są podzielone. Wynika to z tego, że często taki tutorial nie oferuje nic więcej od tutorialu w formie artykułu – do tego ma tę wadę, że jest mniej przejrzysty (trzeba przewijać, by odszukać coś konkretnego, zamiast znaleźć coś tekście).

W tym wpisie chciałbym omówić, kiedy moim zdaniem videotutoriale z programowania mają sens, a kiedy są po prostu „gorszą wersją” artykułu. Zapraszam to czytania i komentowania (tutaj pod wpisem, lub w znalezisku na Wykopie).


Kiedy nie mają sensu

no-camera

Niżej 2 główne wady źle przemyślanych videotutoriali. W mojej startej serii o libgdx popełniałem częściowo te błędy. W przyszłości należy to zrobić lepiej. 🙂

Są dokładnie tym co artykuł

Format video umożliwia rzeczy, których nie da się zrobić w artykule. Dlatego nagranie filmu, który jest identyczny jak artykuł, to marnowanie potencjału. Istnieją osoby, które wolą słuchać, zamiast czytać, ale konieczność przewijania, by wrócić do konkretnego fragmentu to katorga. Dodatkowo nie możemy przelecieć całości wzrokiem, by np. szybko wykorzystać tylko część materiału, a reszta nas nie interesuje – to chyba główny powód, przez który sporo osób nie lubi videotutoriali.

Nie mają dołączonego kodu źródłowego

Z artykułu można bardzo szybko przekopiować to, co potrzebujemy. W przypadku filmów, które mają dołączony kod źródłowy wszystko jest w porządku. Gdy go brakuje, to taki tutorial dużo traci.


Kiedy mają sens

video-player-300px

Istnieją rzeczy, które trudniej zaoferować w formie artykułu. Pewnych aspektów uczymy się po prostu inaczej. Tutaj videotutoriale mogą się dobrze sprawdzić.

Pokazują sprawną pracę z IDE

Można przeczytać artykuł, w którym omawiane są usprawnienia pracy z IDE. Jednak dopiero, gdy zobaczymy to u kogoś w akcji, to nabieramy ochoty, by faktycznie to zastosować. Najwięcej w tej kwestii nauczyłem się od kolegów w pracy. Nie każdy ma to szczęście, by uczyć się pod okiem bardziej doświadczonych osób. W tym momencie videotutorial, który od czasu do czasu wspomina o jakimś usprawnieniu pracy (i w filmie faktycznie stosuje te usprawnienie), ma sporą przewagę nad artykułem.

Pokazują cały proces tworzenia programu – nie tylko pisanie kodu

Uwielbiam filmy, w których całość zaczyna się od planowania projektu. Następnie kurs konsekwentnie realizuje wcześniej zaplanowane taski i pokazuje całą otoczkę wokół tworzenia czegoś, a nie skupia się tylko na samym pisaniu kodu. 3DBuzz robi bardzo sprawnie w niektórych kursach.

Bardzo dobrze jest widzieć cały proces pracy programisty. Napisanie części kodu – commit do repozytorium, debugwanie etc. Zamiast męczyć się i szukać tego co powinniśmy potrafić, możemy dzięki temu zerknąć autorowi przez ramię i widzimy, gdzie mamy braki.

Taka możliwość patrzenia przez ramię, to również inna zaleta: czasami autor uznaje coś za oczywisty i nie tłumaczy tego w postaci artykułu. Gdy robi to na filmie w IDE, to można zawsze nauczyć się czegoś, o czym autor by nawet nie pomyślał.

Posiadają sympatycznego autora treści i szczyptę humoru

bucky

Cześć z Was może słyszała o sukcesie TheNewBoston. Ponad 1 200 000 subskrybcji i ponad 25 milinów wyświetleń filmików.

Sam kiedyś oglądałem część jego filmików. Zdecydowanie nie jest to jakościowo najlepszy materiał, który można znaleźć w tym temacie na YouTube, jednak przez sympatycznego autora aż chce się przerobić „jeszcze tylko jeden odcinek”. Branża IT cierpi na to, że siedzi w niej spora ilość buraków (właściwie to… czy istnieje branża, która na to nie cierpi? :D). Mając taką miłą odmianę, chętniej przerabiamy danego dnia więcej materiału.

Trochę humoru jeszcze nikogo nie zabiło – część filmów programistycznych z tego kanału można oglądać dla samej rozrywki.

Mają linki do poszczególnych fragmentów filmiku

Uwielbiam, gdy jakiś tutorial ma w opisie filmiku linki do ważnych fragmentów. Np. 3:24: tłumaczenie działania animacji, 6:10 budowanie klasy GrubyCzarnyKot etc. Nie jest to dużo dodatkowej pracy (gdy wcześniej wszystko odpowiednio zaplanujemy), a taki videotutorial zyskuje bardzo dużo w oczach widza, który za jakiś czas chce wrócić do konkretnego fragmentu.

Przykład takich linków możesz zobaczyć tutaj.

linki

Jak mam zamiar teraz robić tutoriale

Oczywiście postaram się zminimalizować słabe punkty videotutoriali, a maksymalizować to co się sprawdza. 😉

  • Do każdego filmiku będzie dołączony artykuł z tl;dw, w którym będzie można przelecieć wzrokiem wszystkie punkty i szybko skopiować jakiś fragment kodu.
  • Pod filmikiem będzie zawsze kod źródłowy lekcji.
  • W opisie filmiku będą linki do danego czasu wraz z tematem. Np. 3:45 tworzenie klasy do ładowania zasobów etc. By po powrocie do filmiku łatwo nawigować w materiale.
  • Gdy będę robił konkretny projekt, to w ramach serii tutoriali zamieszczę również planowanie i zarządzanie tasków w Trello.
  • Będę wyjaśniał to co robię w IDE, by nasza praca była wydajna.
  • Commitowanie kodu będzie również nagrane. Pozwoli to widzowi przy okazji zobaczyć z jakich narzędzi korzystam, jak komentuje commita… – takie trochę patrzenie przez ramię, które trudno zapewnić w formie artykułu.
  • Cała otoczka – gdy robię coś poza IDE, to również to wyjaśnię w filmiku, by widz miał po zobaczeniu takiej serii cały miał przed oczami cały obraz projektu.

Dodatkowe pomysły?

Jestem pewny, że istnieje wiele rzeczy, o których nie pomyślałem. Każda sugestia jest cenna i może pozytywnie wpłynąć na jakość nowych materiałów na moim kanale YouTube i kanałach wszystkich twórców, którzy ten wpis przeczytają. 🙂

banerjd

One thought on “Kiedy videotutoriale z programowania mają sens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *