JavaScript, HTML, CSS, TypeScript, Node.js, React.js, Angular, ReasonML
Oto kurs Vue.js! Moje gratulacje za podjęcie tego tematu! Vue.js to bardzo popularna biblioteka i warto ją poznać! Poznaj framework JavaScript Vue!
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Czy w React da się ładować komponenty leniwie? A więc masz już sporą aplikację. Chcesz ją jakoś zoptymalizować. Do głowy przychodzi Ci, oczywiście, podział jej na kilka części, które będą ładowane na żądanie, dopiero gdy będą potrzebne — tzw. lazy load. Z pomocą przychodzi operator import(…) — po prostu! Operator import(…) Składni import something from 'something' używasz na pewno codziennie. W skrócie, powoduje ona, że dana zależność …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Od wersji React 16.3 funkcje componentWillMount, componentWillReceiveProps i componentWillUpdate zostają oznaczone jako deprecated. Pojawiają się też dwie nowe metody cyklu życia: getDerivedStateFromProps i getSnapshotBeforeUpdate. Co to dla nas oznacza? Do czego one służą? Jak ich używać? Informacje o pozostałych lifecycle methods w React znajdziesz tutaj: Metody cyklu życia komponentu w React.js Co złego w starych metodach? W React wprowadzony zostaje powoli Async Rendering …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Wciąż pytacie jakie blogi polecam śledzić. A ja nigdy nie pamiętam ? No, ale teraz jest już cała lista! Moja lista polecanych linków dla front-end developerów! To drugi wpis z serii. Blogi Na drugi ogień idą blogi, po grupach na Facebooku. Dla przypomnienia: 20 grup na Facebooku, które powinien śledzić każdy front-end developer Warto przeczytać oba wpisy i znaleźć tam coś dla …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Bardzo często osoby poznające bibliotekę Redux próbują przenieść cały stan każdego komponentu do Reduksowego store’a. Czy to ma sens? Czy powinnaś całkowicie przestać używać setState? Nie ma nic złego w state Naprawdę. Nie ma nic złego w używaniu setState. Ale kiedy użyć setState, a kiedy Reduksa? W podjęciu decyzji może Cię wspomóc lista pytań pomocniczych. Znajdziesz je poniżej! Czy te dane dotyczą tylko jednego komponentu czy kilku? Prosta …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Do tej pory dane z API pobierałem po prostu w komponencie App, a po przyjściu odpowiedzi wysysyłałem odpowiednią akcję (contactsFetched). To działało. Ale wymyśliłem sobie nową funkcję w aplikacji: Możliwość parametryzowania zapytań do API. Posłuży mi do tego nowy komponent. Jak teraz mam wykonywać zapytania do API? Przekazywać coś do store, a to coś wpłynie na App, który wykona zapytanie i zwróci dane znowu do store? Nie brzmi za dobrze. Ale jest lepszy …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Często w różnych artykułach poświęconych Reactowi i Reduksowi napotkasz takie sformułowania jak Presentational and Container Components albo Skinny and Fat Components albo Dumb and Smart Components i być może jeszcze kilka innych podobnych ? Wszystkie te określenia oznaczają to samo: Podział komponentów na 2 rodzaje: Służące prezentacji oraz zawierające logikę. Presentational Components Bardzo lubię określenie dumb, bo ono naprawdę …
Jak dokładnie wygląda komunikacja pomiędzy komponentami przy użyciu Redux w React? W tym wpisie pokazuję jak zaimplementować filtrowanie listy przy użyciu Reduksa. Na dokładkę — poznasz pojęcie „selektor” i pewien ważny koncept w Reduksie. Do kodu! Komponenty a Redux Komunikowanie ze sobą komponentów, które leżą blisko siebie to bułka z masłem. Do tego bynajmniej nie jest potrzebny Redux ? Jeśli nie pamiętasz to odśwież sobie pamięć na temat …
Zachęcony ciekawym miejscem, dobrą agendą i tematyką, kupiłem bilet na React.Amsterdam. I poleciałem. Jakie są moje wrażenia? Jaka jest moja opinia? Czy była to najgorsza konferencja na jakiej byłem? tl;dr: Tak. React.Amsterdam Do Amsterdamu przyleciałem dzień wcześniej, z nadzieją na jakieś zwiedzanie. W praktyce cały poranek przespałem, a popołudnie pracowałem ? Mniejsza o to. Skupmy się na konferencji. Następnego dnia rano poszliśmy w kierunku dworca …
Jak tworzyć komponenty w React.js zgodnie z TDD dzięki react-testing-library? Jak zamockować axios? Jak napisać testy odporne na refactoring? To i kilka innych sztuczek w artykule poniżej ? Trzymanie się zasad TDD (Test-Driven Development) pisząc aplikacje po stronie front-endu w React.js może wydawać się trudniejsze niż testowanie kodu po stronie back-endu. Musimy w jakiś sposób wyrenderować nasz komponent, zasymulować interakcje …
Po co Ci lokalny serwer HTTP? Bardzo wiele osób skarży się mi na dziwne problemy z aplikacjami. Błędy są przeróżne, a często mają wspólne źródło: Próba otwarcia pliku .html w przeglądarce przez file:// i brak serwera HTTP. Błędy protokołu file:// Przykładem błędu, na który często skarżą się czytelnicy jest: XMLHttpRequest cannot load file://…… Cross origin requests are only supported for protocol …
Redux! Kurs Reacta dorobił się odcinka o Reduksie! Powoli wprowadzę Cię świat Reduksa, nauczysz się używać tej łatwej biblioteki, poznasz koncepty stojące za nią i napiszesz prostą aplikację. Redux: Oto wpis, na który wszyscy czekali! ? Nie będzie teorii. Od razu zaczniemy używać Reduksa. Bo on jest tak naprawdę niesamowicie łatwy w obsłudze. Brzmi dobrze? Zaczynajmy! Układ folderów przedstawiony w tym wpisie jest …
Często pytacie mnie jakie strony, blogi, newslettery, RSS-y i Twittery śledzę. Zazwyczaj nie potrafiłem na to pytanie szybko odpowiedzieć, bo nie miałem nigdzie pod ręką zebranej listy. Dotychczas. Ale oto jest. Powtaje. Moja lista polecanych linków dla front-end developerów! To pierwszy wpis z serii. Grupy na Facebooku dla front-end developerów Zacznijmy od grup na Facebooku. Tam przeniosła się większość ciekawych dyskusji. Tutaj na bieżąco …
Na codzień korzystam z Redux razem z React. Dawniej używałem też własnej implementacji architektury Flux razem z AngularJS. Postanowiłem napisać o tym koncepcie coś więcej — bo jest to bez wątpienia bardzo ciekawe! Jednokierunkowy przepływ danych, akcje, dispatcher, action creator, reducer… to wszystko w tym wpisie ? A do tego klarowne, praktyczne przykłady! Gdy opisywałem sposoby komunikacji pomiędzy kontrolerami w AngularJS, poniekąd celowo pominąłem …
Kolejna seria Waszych pytań i moich odpowiedzi na temat React. W komentarzach i na fejsie pojawia się ich mnóstwo, staram się wyłapywać, zapisywać i kompilować w postaci artykułu. Oto one ? Wasze pytania i odpowiedzi Jaka jest różnica pomiędzy props="{login}" a props={login}? To co wpiszesz wewnątrz "" będzie traktowane jako ciąg znaków. A więc props="{login}" spowoduje przekazanie do komponentu ciągu znaków "{login}". Drugia wersja, czyli props={login} …
JavaScript, HTML, CSS, TypeScript, Node.js, React.js, Angular, ReasonML
Michał jest programistą JavaScript z wieloma latami profesjonalnego doświadczenia. Organizator meet.js Summit i meet.js Gdańsk. Bloger na typeofweb.com, a okazyjnie także prelegent.