JavaScript, HTML, CSS, TypeScript, Node.js, React.js, Angular, ReasonML
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Jakiś czas temu zrobiło się głośno na temat React Hooks. Co to jest i po co Ci to? Przez dłuższy czas celowo nie pisałem o tym na blogu, gdyż była to ledwie propozycja i to do tego mocno niestabilna. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i wszystko wskazuje na to, że React Hooks wkrótce trafią do wersji stabilnej. Czas się zaprzyjaźnić! Stan w komponentach funkcyjnych Bolączką komponentów funkcyjnych było to, …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Niedługo wyjeżdżam na zasłużony urlop. Zanim to jednak zrobię, chciałbym podsumować rok 2018 i przybliżyć moje plany na 2019. Zacznijmy od rozliczenia się z obietnic za 2018. Chciałbym, aby nowy rok był nieco inny niż wszystkie poprzednie. Rozliczenie 2018 We wpisie z ubiegłego roku możesz sprawdzić jak zakończył się dla mnie rok 2017 i co planowałem ? Podsumowanie roku 2017 i plany na 2018 Rozwój bloga Nadal blog …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Na pewno często spotykasz kod, w którym nazwy zmiennych mają znak dolara na początku. Albo na końcu. Taki sposób oznaczania szczególnych zmiennych nazywa się Notacja węgierska. Czy to dobra praktyka? Historia notacji węgierskiej Notacja węgierska została wymyślona przez programistę o imieniu Charles Simonyi — pracownika Xerox, a później architekta w Microsofcie. Oryginalnie, notacja węgierska polegała na poprzedzeniu właściwej nazwy zmiennej małą literką oznaczającą jej typ. …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Nie tak dawno temu, nie umiałem zupełnie nic. Nie miałem pojęcia na temat Internetu, front-endu czy programowania w ogóle. Dziś, umiem już nieco więcej. W tym nieco biograficznym artykule opisuję, skąd się nauczyłem prawie wszystkiego, co potrafię dzisiaj. Delphi Moja przygoda z programowaniem zaczęła się, gdy jeszcze nie miałem komputera. Jako dzieciak w wakacje 2002 wchłonąłem „Programowanie w Delphi” z serii Biblioteczka Komputer Świat. Bez dostępu …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Tegoroczna konferencja ReactiveConf odbywała się w czeskiej Pradze. Po pozytywnych doświadczeniach w ubiegłym roku, nie myślałem długo, nie przeglądałem nawet agendy, po prostu kupiłem bilet i pojechałem. Spodziewałem się dużo JS, React, Elm, FRP… i w zasadzie się nie zawiodłem. W zasadzie, bo przecież nie o to w tym wszystkim chodzi! ReactiveConf Moją relację z ubiegłego roku znajdziesz tutaj: Krótka relacja z ReactiveConf 2017 ReactiveConf to już marka. Bardzo dobra. Ale po kolei… …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… meet.js Summit 2018 już za nami. Łącznie wystąpiło 11 prelegentów i prelegentek. Jak dokładnie wyglądał proces ich wyboru? Jak starać się, aby Call For Papers było obiektywne? O poprawie procesów organizacji konferencji. meet.js Summit 2018 Na wstępnie muszę to powiedzieć: Wydarzenie było, przynajmniej z mojej perspektywy, dużym sukcesem organizacyjnym ? Brawo Poznań! Brawo my. Przy okazji możesz zechcieć poczytać …
Metody oraz pola typu computed pozwalają zgrabnie enkapsulować logikę wyliczania wartości na podstawie pól danych komponentu i prowadzą do lepszego kodu.
Vue traktuje inaczej dwa atrybuty html - `class` i `style` - sprawiając, że korzystanie z tego frameworka jest przyjemniejsze i łatwiejsze.
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Pisząc aplikacje w Vue.js bardzo często bedziesz chciał(a) wyświetlić listę elementów w pętli na podstawie tablicy. Właśnie w tym celu „język szablonów” wbudowany w Vue.js udostępnia dyrektywę v-for. W najprostszej postaci odpowiada ona pętli for znanej z JavaScriptu. Wyświetlanie listy przy użyciu dyrektywy v-for Dyrektywa v-for używa specjalnej składni aktualnyElementy in tablicaZDanymi gdzie tablicaZDanymi jest… źródłową tablicą …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Pisząc aplikacje w Vue.js często spotkasz się z sytuacją, w której wyświetlenie lub nie danego elementu będzie zależało od wartości zmiennej. Właśnie do tego służą dyrektywy warunkowe v-if, v-else, v-else-if, (oraz w pewnym sensie v-show), które odpowiadają instrukcjom warunkowym znanym z JavaScript. To właśnie te dyrektywy Ci dziś zademonstruję. Pokazywanie i ukrywanie elementów za pomocą dyrektywy v-if Najbardziej podstawową dyrektywą umożliwiającą pokazywanie elementów …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Chciałabyś/chciałbyś zorganizować konferencję? Martwisz się, czy o wszystkim pomyślałaś/pomyślałeś? Czy wszystko będzie idealnie? Nie jesteś sam(a)! Po 5 latach organizowania spotkań meet.js Gdańsk, na które za każdym razem przychodzi ponad 150 osób, po 2 edycjach meet.js Summit Gdańsk, na których pojawiło się łącznie blisko 1000 uczestników i po udziale w nie pamiętam jak wielu konferencjach na całym świecie — chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami. Oto poradnik dla organizatorów konferencji. Autorami wpisu są: Wojciech …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Higher Order Reducers — co to takiego? Gdy popracujesz dłużej z Reduksem to na pewno zauważysz pewne powtarzalne wzorce. Napisanie akcji i reducerów do obsługi API to konieczność powtórzenia bardzo podobnego kodu kilka, kilkanaście razy! Czy na pewno jest to konieczne? Z pomocą przychodzą właśnie Higher Order Reducers i kompozycja. Definicja Higher Order Reducer Higher Order Reducer to funkcja, która zwraca reducer i (opcjonalnie) przyjmuje reducer jako …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… W poprzednim wpisie pokazałem Ci jak wyświetlić dynamiczne dane w Vue.js za pomocą wąsów, czyli podwójnych nawiasów klamrowych ({{ nazwaZmiennej }}). Dziś dowiesz się jak przekazać je do atrybutów elementu HTML za pomocą dyrektywy v-bind. Dyrektywa v-bind Dyrektywy w Vue.js to specjalne atrybuty z przedrostkiem v-. Wartością takiej dyrektywy jest wyrażenie JavaScript. Dyrektywy mają za zadanie reaktywne aktualizowanie drzewa …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Vue.js jest reaktywnym frameworkiem JavaScript. Znaczy to, że dowolna zmiana danych używanych do wyświetlania strony sprawia, że widok automatycznie jest aktualizowany tak, aby odzwierciedlić tę zmianę. Dodanie Vue.js do strony Żeby zacząć korzystać z Vue, wystarczy, że dodasz odpowiedni tag do pliku html: W dalszych częściach kursu omówimy bardziej skomplikowane techniki dołączania Vue.js do Twojej strony, ale pamiętaj, …
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Microsoft kupił GitHuba za przewrotną kwotę 7,5 miliarda dolarów. Co to oznacza dla użytkowników? I najważniejsze: Co to oznacza dla idei Open Source? Kilka faktów o GitHubie GitHub jest internetowym hostingiem repozytoriów git. Istnieje od 2008 roku. Jest wykorzystywany głównie do przechowywania kodu źródłowego aplikacji. Ale GitHub to także platforma społecznościowa. Zrzesza miliony — a dokładnie 24 miliony użytkowników i 67 milinów repozytoriów. GitHub oferuje zarówno hosting …
JavaScript, HTML, CSS, TypeScript, Node.js, React.js, Angular, ReasonML
Michał jest programistą JavaScript z wieloma latami profesjonalnego doświadczenia. Organizator meet.js Summit i meet.js Gdańsk. Bloger na typeofweb.com, a okazyjnie także prelegent.