JavaScript, HTML, CSS, TypeScript, Node.js, React.js, Angular, ReasonML
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… To nie będzie wpis na temat teorii reaktywnego programowania funkcyjnego. Nie jest to też wyciąg z dokumentacji rxjs. Ten wpis jest krótkim praktycznym wprowadzeniem do Obserwabli na przykładzie. Zaczynajmy! W tym wpisie używam rxjs 5 i określenie Observable odnosi się właśnie do tej biblioteki. Dokumentacja rxjs 5. Teoria Wszystko co chcę Wam powiedzieć na temat teorii zawiera się w jednym zdaniu: Reaktywne programowanie jest …
Napisałem artykuł o obserwablach, ale czegoś mi w nim zabrakło: Objaśnienia tak podstawowych pojęć i funkcji jak map i reduce. Observable na blogu pojawią się wkrótce, a ten krótki wpis ma na celu tylko lekkie wprowadzenie. Bardzo krótko i pobieżnie.
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Napisałem artykuł o obserwablach, ale czegoś mi w nim zabrakło: Objaśnienia tak podstawowych pojęć i funkcji jak map i reduce. Observable na blogu pojawią się wkrótce, a ten krótki wpis ma na celu tylko lekkie wprowadzenie. Bardzo krótko i pobieżnie. Jeśli oczekujesz zgłębiania programowania funkcyjnego w JS to natychmiast zamknij ten wpis. Nie jest dla Ciebie! MapReduce to także nazwa konceptu w programowaniu, który polega na dzieleniu danych …
Dalej na temat tworzenia backendu w node.js z wykorzystaniem HapiJS. Ten wpis jest o automatycznym generowaniu dokumentacji do endpointów. Zapraszam!
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Dalej na temat tworzenia backendu w node.js z wykorzystaniem HapiJS. Ten wpis jest o automatycznym generowaniu dokumentacji do endpointów. Zapraszam! Jeśli cokolwiek okaże się dla Ciebie niejasne to zadaj mi pytanie w komentarzach. Joi W poprzednim wpisie pokazałem jak korzystać z podstawowych możliwości biblioteki Joi. Dla przypomnienia: Jest to biblioteka pozwalającą na walidację żądań zgodnie z podaną strukturą. Nie mówiłem jednak o tym, że takie …
Po moich dwóch poprzednich wpisach dotyczących frameworka hapi.js na platformę Node.js, wiele osób zaczęło zadawać mi różne pytania. Poniżej zebrałem najciekawsze z nich oraz kilka własnych przemyśleń. Należy potraktować to jako miękkie wprowadzenie do tworzenia backendu w Node.js z hapi.js.
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Po moich dwóch poprzednich wpisach dotyczących frameworka hapi.js na platformę Node.js, wiele osób zaczęło zadawać mi różne pytania. Poniżej zebrałem najciekawsze z nich oraz kilka własnych przemyśleń. Należy potraktować to jako miękkie wprowadzenie do tworzenia backendu w Node.js z hapi.js. Skąd się w ogóle wzięło hapi.js? Hapi.js jest frameworkiem JS przeznaczonym na platformę Node.js. Zaczął powstawać w 2011 roku i niemal od początku był silnie …
Kontynuuję serię wpisów na temat tworzenia backendu w node.js z wykorzystaniem HapiJS. Dzisiaj o obsługiwaniu parametrów i zapytań oraz o walidacji. Zapraszam!
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Kontynuuję serię wpisów na temat tworzenia backendu w node.js z wykorzystaniem HapiJS. Dzisiaj o obsługiwaniu parametrów i zapytań oraz o walidacji. Zapraszam! Jeśli cokolwiek okaże się niejasne to zachęcam do zadawania pytań w komentarzach. Budowa URL-a Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował najpierw wyjaśnić kilku pojęć, którymi będę się dzisiaj posługiwał. Weźmy taki przykładowy adres internetowy: http://example.com/subpage?query=123&arg=val#home Musimy umówić co do nazewnictwa poszczególnych fragmentów …
Tym wpisem chciałbym rozpocząć serię dotyczącą tworzenia REST API w node.js. Zaczniemy od prostych przykładów i konfiguracji, a skończymy na stworzeniu działającego REST-owego endpointa.
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Tym wpisem chciałbym rozpocząć serię dotyczącą tworzenia REST API w node.js. Zaczniemy od prostych przykładów i konfiguracji, a skończymy na stworzeniu działającego REST-owego endpointa. Wymagane jest podstawowa znajomość node.js i npm. HapiJS Od dłuższego czasu zajmuję się tworzeniem back-endu w node.js. Bardzo przypadł mi do gustu szczególnie framework HapiJS i od tamtej pory wykorzystywałem go praktycznie we wszystkich projektach. Jakie są jego główne …
Pisanie czytelnego kodu sprawia wielu programistom ogromne kłopoty. Ta uwaga bynajmniej nie dotyczy wyłącznie osób początkujących, ale niestety także tych z latami doświadczenia. Z czego wynika problem? Jak sprawić, aby pisany kod był bardziej czytelny i przystępny? Co to jest czysty kod?
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Pisanie czytelnego kodu sprawia wielu programistom ogromne kłopoty. Ta uwaga bynajmniej nie dotyczy wyłącznie osób początkujących, ale niestety także tych z latami doświadczenia. Z czego wynika problem? Jak sprawić, aby pisany kod był bardziej czytelny i przystępny? Ostatnio mam okazję prowadzić webinary, warsztaty i szkolenia. Dodatkowo od dłuższego czasu staram się kontynuować inicjatywę Weekly JavaScript Challenge. Dzięki …
Bardzo często popełnianym błędem, na który zwracam uwagę praktycznie w każdym kolejnym Weekly JavaScript Challenge, jest niewłaściwe wykorzystywanie innerHTML. Bardzo łatwo może to doprowadzić do wystąpienia podatności typu XSS! Ten wpis chciałem poświęcić tej właściwości oraz zagrożeniom, które płyną z jej nieprawidłowego wykorzystania. Będę analizował konkretny przykład kodu z nadesłanego…
Type of Web - Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Bardzo często popełnianym błędem, na który zwracam uwagę praktycznie w każdym kolejnym Weekly JavaScript Challenge, jest niewłaściwe wykorzystywanie innerHTML. Ten wpis chciałem poświęcić tylko i wyłącznie tej właściwości oraz zagrożeniom, które płyną z jej nieprawidłowego wykorzystania. Będę analizował konkretny przykład kodu z nadesłanego rozwiązania i pokażę jak przeprowadzić prosty atak na ten kod. Zapraszam! XSS Atak, który tutaj pokażę nazywa się XSS. Odmian …
JavaScript, HTML, CSS, TypeScript, Node.js, React.js, Angular, ReasonML
Michał jest programistą JavaScript z wieloma latami profesjonalnego doświadczenia. Organizator meet.js Summit i meet.js Gdańsk. Bloger na typeofweb.com, a okazyjnie także prelegent.