Java, PHP
Jest to kolejna część serii Jak zostać programistą – historia prawdziwa. W tym wpisie opowiemy sobie o ewolucji, jaką musieli przejść moi rozmówcy, żeby zostać programistami. Te historie są wyjątkowo ciekawe, ponieważ pokazują, jak nasze początkowe decyzje i pasja mogą wpłynąć na nasze późniejsze życie. Dla mnie największą nauką z tej rozmowy jest upewnienie się, że jeżeli czegoś bardzo chcesz i dążysz do tego, to nie zważając na przeciwności losu, możesz to osiągnąć. Oddaję głos koleżankom i kolegom. Skąd wziął się pomysł, by zostać programistą?…
Żyjemy w takich czasach, że programowanie przesącza się do wielu dziedzin naszego życia, dlatego też wiele osób zastanawia się nad wykonywaniem właśnie zawodu programisty. Powstają rozmaite kursy, a nawet szkoły, których jedynym zadaniem jest zrobienie z Ciebie programisty. Większość z nich opracowało jeden określony sposób, by tego dokonać. Ja jednak chciałbym udowodnić Ci, że nie istnieje jedna wytyczona droga do osławionej wręcz branży IT. Niektóre drogi są oczywiście bardziej kręte od innych, jednakże to, czy osiągniesz zamierzony efekt, zależy od Ciebie i Twojej wytrwałości. Prawdziwa…
Kompetencje miękkie przez wielu traktowane są jako drugorzędne, czyli mniej ważne. Oczywiście jest to bardzo dużym błędem. Nawet jeżeli jesteś już wyjadaczem we wszystkich możliwych technologiach, a nie umiesz pracować w grupie lub – co gorsza – nawet są kłopoty, żeby się z Tobą porozumieć, to Twoja wartość na rynku pracy będzie zdecydowanie niższa, niż wskazywałyby na to twoje „twarde skile” (hard skills) i doświadczenie. Przyjrzyjmy się trochę tym niedocenianym zdolnościom. Co to są umiejętności miękkie (soft skills)? Mianem umiejętności miękkich określamy przede wszystkim…
Umiesz szukać w Google? A może tylko tak Ci się wydaje? Szukanie informacji to jedna z podstawowych umiejętności każdego programisty, zaś wyszukiwarka Google to jego podstawowe narzędzie pracy. Jeżeli nie mam dostępu do Internetu z możliwością korzystania z tej wyszukiwarki, czuję się jak bez jednej ręki. Niby przez pewien czas da się robić niektóre rzeczy, ale na dłuższą metę o wydajnej pracy nie ma mowy. Szukaj z Google Statystyki nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości. Google jest najczęściej wybieraną wyszukiwarką zarówno w Polsce, jak i na…
Ponieważ JSON jako format danych zyskuje coraz większą popularność, pojawia się również coraz więcej rozszerzeń i bibliotek ułatwiających pracę z jego wykorzystaniem. Bardzo długo jedną z głównych bolączek tego formatu był brak standardów określających walidację poprawności strukturalnej dokumentu. Usługi wymieniały między sobą komunikaty korzystając z notacji JSON, jednak brakowało spójnego rozwiązania określającego format tych komunikatów. Odpowiedzią na ten problem jest projekt JSON Schema, który został już udostępniony do szerszych testów w wersji draft. JSON Schema korzystając z notacji JSON, definiuje nowy format do walidacji, dokumentacji i kontroli interakcji…
Zanim rzucisz się bez opamiętania w wir nauki programowania, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, czy naprawdę warto inwestować w to swój czas i wysiłek. W ostatnim czasie za sprawą głośnych akcji w stylu „Dziewczyny na politechniki”, czy wręcz mitycznego już„Programista15k” wiele osób zabrało się za naukę programowania. Okrutna prawda jest jednak taka, że nie jest to zawód dla każdego. Jak każde inne zajęcie, to także ma swoje blaski i cienie. W mediach natomiast pokazuje się je zazwyczaj tylko w samych superlatywach. Jeżeli…
Jako podsumowanie artykułów wprowadzających do React Native oraz Ionic przygotowałem zbiorcze porównanie tych technologii. Pomoże mi to podjąć decyzję, która z nich lepiej będzie nadawała się do projektu StormSnapshot. Wybór nie jest łatwy, ponieważ oba rozwiązania spisały się bardzo dobrze i z powodzeniem można by je wykorzystać do dalszego rozwijania projektu. Żeby decyzja była bardziej wiarygodna, wróćmy na chwilę do tekstu: mobilne aplikacje hybrydowe i prześledźmy kolejno zebrane wtedy wymagania. Stos technologiczny Ionic: Angular, Apache Cordova, HTML, JavaScript, CSS React Native: React, HTML, JavaScript Oba frameworki wykorzystują…
Ostatecznie, po dość nierównej walce (więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie: CO ROBIĆ, gdy nic nie działa i wszystko się wali!?) zapraszam do lektury artykułu o Ionic Framework. Podobnie jak we wcześniejszym tekście o React Native zamierzam przeprowadzić Cię krok po kroku przez przygotowanie niezbędnego środowiska oraz development przykładowej aplikacji, demonstrującej możliwości biblioteki. Ionic Ionic to kompletne SDK do wytwarzania mobilnych aplikacji hybrydowych. Biblioteka zbudowana jest z wykorzystaniem znanych technologii, takich jak: AngularJS oraz Apache Cordova. Mimo iż aplikacje pisane są z wykorzystaniem…
Język angielski jest już nieodzownym elementem pracy każdego programisty. Dlatego jeśli szukasz pracy w tej branży, prawdopodobnie nie ominie Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. Jeżeli znasz angielski bardzo dobrze, to należysz do tych szczęśliwców, dla których kolejna rozmowa prawdopodobnie nie będzie stanowiła większego problemu. Co jednak zrobić, jeżeli z angielskiego korzystamy tylko sporadycznie i to głównie czytając dokumentację? Zapraszam do dyskusji. Poniżej zebrałem informacje, które pomogły mi odnaleźć się w takiej sytuacji. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Przede wszystkim trzeba zacząć od tego,…
Pierwszy pełen kwartał prowadzenia bloga oficjalnie uważam za zamknięty. Jeszcze kilka miesięcy temu nawet nie pomyślałbym, że może coś z tego wyjść. Nawet nie dopuszczałem do siebie myśli, że ja sam mógłbym coś napisać, cokolwiek… A dziś? A dziś piszę już dość regularnie i ze zdumieniem stwierdzam, że nawet sprawia mi to przyjemność. Zacznijmy jednak od samego początku. Kiedy to się wszystko zaczęło? Pierwsza myśl, żeby coś zmienić pojawiła się pod koniec 2016 roku. Nie bardzo jeszcze wiedziałem, co dokładnie chcę robić. Wiedziałem natomiast, że…
SWITCH CASE to instrukcja wielokrotnego wyboru, dzięki której można warunkowo wykonać pewne fragmenty kodu. Jest to swego rodzaju rozszerzenie instrukcji IF ELSE. Jednak od pierwowzoru różni się przede wszystkim typem przyjmowanych argumentów wejściowych, możliwością wykonania kilku bloków kodu i samą czytelnością zapisu, ale o tym wszystkim za chwilę. Switch Case Switch nie jest typową instrukcją warunkową, a raczej swego rodzaju przełącznikiem. Przy jego pomocy można “przełączyć” wykonywanie kodu aplikacji na różne tory w zależności od zaistniałej sytuacji. [crayon-5bb9aec5da433078846883/] Przykład powyżej prezentuje możliwie prostą konstrukcję Switch z jednym…
Miał się pojawić kolejny wpis o StormSnapshot, ale … No właśnie, jeszcze go nie ma. Co robić, gdy nic nie działa i kończą Ci się pomysły jak to naprawić? Każdemu programiście czasem zdarza się dojść do takiego momentu, że mimo usilnych starań nie może rozwiązać jakiegoś, wydawałoby się prostego problemu. Ty też tak czasem masz, prawda? Najpierw kontekst Po straconych dwóch popołudniach na bezowocnej “walce z maszynami” postanowiłem zmienić trochę podejście, zebrać do kupy dotychczasowe doświadczenia i trochę się pożalić… Przez poprzedni wpis na temat…
Instrukcje warunkowe IF ELSE to konstrukcja języka, dzięki której można rozwidlić ścieżkę wykonywania programu. Przy jej pomocy możemy określić warunki, jakie mają zajść, żeby dany fragment kodu został wykonany. W wolnym tłumaczeniu można przeczytać ją jako: jeżeli zajdzie pewien warunek, to zrób ‘to’, w przeciwnym wypadku zrób ‘tamto’. If Instrukcja if to podstawowa i najprostsza instrukcja warunkowa. Jej działanie polega na wykonaniu kodu z jej ciała, jeżeli warunek został spełniony lub ich pominięciu w przeciwnym wypadku. [crayon-5bb9aec5daae8710691730/] W tym konkretnym wypadku, ponieważ 10 jest większe od 0,…
Pętle są jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez programistę. Dzięki nim można wywołać określoną funkcjonalność podaną ilość razy, zamiast za każdym razem wywoływać ją ręcznie. Przykładowo, zamiast wypisywać kolejno dni tygodnia w 7 instrukcjach, możemy wykorzystać do tego pętlę. W przypadku tygodnia mamy tylko 7 instrukcji, ale gdybyśmy chcieli wyświetlić dni z miesiąca, roku albo nawet kilku lat? W takich sytuacjach pętlę okazują się niezrównane. W Javie mamy do dyspozycji kilka rodzajów pętli: while, do while, for i foreach. Funkcjonalność wszystkich jest wymienna, a…
Witam w kolejnej części serii StormSnapshot. W poprzednim wpisie mobilne aplikacje hybrydowe zebraliśmy podstawowe informacje o dostępnych technologiach oraz wybraliśmy dwa najlepiej rokujące frameworki: Ionic, oraz React native. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej technologii React Native i przygotujemy prostą aplikację testową. React i React Native React (nazywany również React.js lub ReactJS) to biblioteka JavaScript, rozwijana na licencji open source, do budowania interfejsu użytkownika. Projekt wspierany jest głównie przez ludzi z Facebooka i Instagrama. Dzięki React Native można budować mobilne aplikacje, korzystając tylko z JavaScriptu. Powstała aplikacja nie jest typową…