Java, PHP
W świecie IT panuje dość powszechne przekonanie, że backend jest bardzo trudny i nie do zrozumienia dla statystycznej osoby. Dodatkowego smaczku dodaje mit programisty zamkniętego w swojej programistycznej jaskini, który komunikuje się ze światem zewnętrznym tylko przy pomocy ciągu zer i jedynek. Spróbuję dziś rozwiać przynajmniej część tych mitów oraz przybliżyć Ci stanowisko backend developera. Chciałbym, byś po przeczytaniu tego
Cześć. W ramach bloga powstała specjalna strefa VIP dostępna tylko dla subskrybentów StormIT. W ramach tej strony będziesz mógł skorzystać z dodatkowych materiałów, które będą dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Będą to między innymi e-booki, checklisty, prezentacje oraz wszelkiego rodzaju inne dodatkowe materiały niedostępne publicznie na stronie. Dołącz do grona ponad 1000 developerów i kliknij link poniżej.
Zmierzymy się dziś z dość trudnym problemem weryfikacji wydajności kodu. Już wkrótce przekonasz się, jak wiele na pozór prostych rzeczy nie zawsze działa tak, jak można by się tego na początku spodziewać. Ten tekst będzie zawierał listę zagadnień dotyczących tego, co potencjalnie może pójść nie tak podczas mierzenia czasu wykonania naszej aplikacji. Wprowadzimy również pojęcie benchmarku oraz zapoznamy się z biblioteką Java Microbenchmark Harness, przy pomocy której w wygodny sposób można testować nasz kod i jednocześnie nie osiwieć. Zaprezentowane przykłady odwołują się do kodu w…
Podczas poprzedniego podsumowania kwartalnego, w tekście Planowanie pracy kwartalnie zwróciłem się do Was z prośbą o opinię na temat przyszłych tekstów na blogu. Wasze odpowiedzi przerosły moje oczekiwania, za co jestem Wam niezmiernie wdzięczny. Przede wszystkim dziękuję za wszelkie miłe słowa oraz podesłane sugestie, bo to właśnie one mają bardzo duży wpływ na to, co robię. Zgodnie z obietnicą na blogu w następnych tygodniach pojawią się wymienione poniżej teksty. Linki będą na bieżąco aktualizowane, by można było łatwiej je odnaleźć. Mówić o sobie programista Szczególne…
Ostatnie wydarzenia skłoniły mnie do zweryfikowania mojego podejścia do planowania pracy. Mimo iż poświęcam sporo uwagi swoim planom, miałem wrażenie, że coś mi ucieka. Poniżej znajdziesz informacje, jak zmodyfikowałem system planowania pracy oraz krótkie podsumowanie ostatnich wydarzeń, w których miałem okazję uczestniczyć. W artykule zamieściłem też listę tematów, nad którymi chciałbym pracować w najbliższej przyszłości, jednak to od Was zależy, w jakiej kolejności zostaną one opracowane. Zapraszam do lektury oraz do głosowania. System planowania pracy Zacznijmy najpierw od tego, dlaczego uważam, że warto planować…
W Internecie jest bardzo dużo materiałów do nauki, mimo to znalezienie tych naprawdę wartościowych często stanowi nie lada wyzwanie. Zależało mi na stworzeniu miejsca, gdzie bez problemu będzie można znaleźć naprawdę dobre treści. Staram się, by poniższa lista była aktualna, jednak jeżeli masz jakieś informacje o tych kursach lub chciałbyś, bym coś dodał do tej listy, zapraszam do dyskusji w komentarzach. Bestsellery TOP 10
Praktycznie każdy program, czy nawet algorytm, operuje na różnego rodzaju danych. Wydajność oraz prostota tych systemów zależy w dużej mierze od postaci przetwarzanych informacji, a co za tym idzie – także wykorzystanych do tego celu struktur danych. Przyjrzymy się dzisiaj wspólnie podstawowym strukturom danych, które są jednym z podstawowych narzędzi programisty, oraz napiszemy proste przykłady z wykorzystaniem gotowych implementacji w Javie. Co to są struktury danych? Strukturę danych można postrzegać jako swego rodzaju pojemnik na dane, który gromadzi informacje i układa je w odpowiedni…
Od pewnego czasu pracuję nad nowym projektem. Dziś nadeszła pora, by odsłonić pierwsze karty. Nie jest tajemnicą, że interesuję się produktami informacyjnymi oraz że podczas wielu lat pracy w zawodzie programisty zdołałem poznać różnego rodzaju procesy rekrutacyjne. Jestem również zdania, że każdy z branży IT powinien od czasu do czasu umówić się na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeżeli w najbliższym czasie nie planuje zmieniać pracy. Ot tak, by zbytnio się nie rozleniwić i nie wypaść z obiegu. Postanowiłem przekuć obie te pasje oraz doświadczenia w…
Właśnie mija pierwszy pełen rok, od kiedy prowadzę tę stronę. Wydawałoby się, że rok to wcale nie tak długo, jednak jak się bardziej nad tym zastanowię, to ciężko mi sobie przypomnieć jak to było wcześniej. Nie ma co się oszukiwać. Blog na dobre zagościł w moim codziennym życiu i dobrze mi z tym. Jakiś czas temu pokusiłem się o podsumowanie pierwszego kwartału. Jest tam więcej informacji, jak to wszystko się zaczęło. Końcówka roku to świetna okazja, żeby zrobić większe podsumowanie. Od kiedy udało mi…
To już ostatni artykuł z serii Jak zostać programistą. Tym razem zadanie polegało na zastanowieniu się nad swoją dotychczasową ścieżką kariery i jednocześnie wytknięciu sobie największych błędów. Warto zapoznać się z tą historią, by samemu uniknąć podobnych błędów. Jest to również swoisty zbiór rad od starszych kolegów z branży. Gdybyś miał możliwość porozmawiania ze sobą na początku swojej kariery, co byś sobie doradził, co byś zmienił? Nie znoszę rad, o które nie proszę – więc nic bym sobie nie poradził, żeby uniknąć kłótni ;).…
Pierwszy dzień w pracy – Jakie było Twoje pierwsze zadanie w pracy to kolejna część z serii Jak zostać programistą. Pierwszy dzień w pracy Przychodzi Twój pierwszy dzień w nowej pracy. Jest strach? Przerażenie? U mnie trochę tak było… To normalne, zawsze boimy się tego, co nowe, czego nie znamy. Zapoznaj się z pierwszymi zadaniami, jakie dostali inni, a zrozumiesz, że to nic strasznego. Jakie było Twoje pierwsze zadanie w pracy, które zapamiętałeś (ewentualnie pierwsze zadanie z kolejnej pracy)? Musiałam wdrożyć się do projektu, ponieważ…
Widzieliście kiedyś trzydziestu dorosłych mężczyzn i kilka kobiet radośnie bawiących się we wróżkę? Jeżeli nie, to teraz macie ku temu niepowtarzalną okazję. Zobaczcie, jak świetnie poradzili sobie z tym trudnym zadaniem, o które ich poprosiłem. Zadanie polegało na próbie przewidzenia przyszłości świata IT za kolejne 10 i 50 lat. A zmienić się może bardzo wiele, wystarczy przypomnieć sobie, jak wyglądała Polska 50 lat temu. Kto wtedy spodziewał się tak ogromnego rozwoju chmur obliczeniowych, czy smartfonów? ? Jak będzie wyglądała przyszłość? Czy powstanie prawdziwa sztuczna…
Ciężko o dziedzinę wiedzy, która zmienia się i rozwija szybciej niż informatyka. W efekcie tego programiści są niejako skazani na ciągłą naukę i pogłębianie swojej wiedzy. W tekście odpowiemy sobie na pytanie, jak się uczyć programowania, na przykładzie sprawdzonych sposobów bezpośrednio od praktyków. Przygotowanie techniczne Przygotowanie techniczne do pracy, czyli wszystkie czynniki zewnętrzne, które wpływają na naszą wydajność. Przygotuj stanowisko pracy Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o odpowiednie warunki. Mnie najlepiej pracuje się z samego rana przy moim biurku, gdy inni jeszcze śpią. Mam stałe…
Każdy musi się zgodzić, że pieniądze są nam potrzebne, za coś trzeba przecież żyć. No właśnie…dlatego prędzej czy później każdy z nas stanie przed koniecznością poszukania swojej pierwszej pracy. Ja całe szczęście mam to doświadczenie już za sobą i teraz wraz z kolegami i koleżankami chciałbym podzielić się z Tobą naszymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy uda Ci się łatwiej przejść przez ten trudny okres. Kiedy zacząć pierwszą pracę? Jestem zwolennikiem podejścia, że im szybciej, tym lepiej, szczególnie w naszej branży. Pracując…
Wybór pierwszego języka programowania do nauki jest sprawą kontrowersyjną i zawsze budzi wiele emocji. Jeżeli naukę programowania zaczynasz już w szkole, bardzo często jest to środowisko graficzne, w stylu Logo czy Scrach, a później Pascal. Natomiast na studiach zazwyczaj zaczyna się od nauki C/C++, by potem przejść do Javy i C#. Czy jest to dobry wybór? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, jednak na pewno nie jest to wybór najgorszy. Jeżeli już bardzo nie możesz doczekać się by zacząć naukę i stoisz przed wyborem języka, to…