Java, PHP
Czy wiesz, jak wygląda prowadzenie projektu Open source od środka? Czego można się przy tym nauczyć oraz jak można na tym zarobić!? Teraz masz świetną okazję, żeby to sprawdzić – zapraszam do nowego odcinka podcastu: „Projekt Open source #DevAdventCalendar: zespół, technologie, finanse”. Do rozmowy zaprosiłem jednego z organizatorów: Michała Gellert. Z tego odcinka dowiesz się: co to jest DevAdventCalendar i na czym polega ten konkurs; kto należy do zespołu odpowiedzialnego za jego realizację i czy można jeszcze do nich dołączyć, by pomóc w pracach;…
Słyszałeś kiedyś o grze FizzBuzz? Jest to świetny przykład na to, jak dziecięca zabawa może zostać z powodzeniem wykorzystana podczas rozmowy kwalifikacyjnej na programistę. FizzBuzz to jedno z popularniejszych praktycznych zadań podczas rozmowy kwalifikacyjnej na programistę. Test FizzBuzz jest zazwyczaj wykorzystywany do wstępnego odfiltrowania osób, które zwyczajnie nie potrafią programować – może wydać się to dość dziwne, ale na wstępnych rozmowach kwalifikacyjnych pojawia się zadziwiająco dużo osób, które mają problemy z rozwiązaniem nawet wyjątkowo prostych problemów programistycznych. No dobrze, ale jaki to ma związek z…
Mało kto lubi mówić o swoich porażkach – ja nie jestem w tej kwestii wyjątkiem. Jednak zdecydowałem się wrócić myślami do tego niezbyt miłego doświadczenia i podzielić się z Tobą moimi błędami, które popełniłem podczas szukania pierwszej pracy i w czasie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Mimo iż było to kilkanaście lat temu, to gdy to wspominam, jeszcze czuję to niemiłe uczucie zażenowania, rozczarowania i wstydu… Sam nie wiem, co bardziej bolało? – urażona duma czy to, że czułem się totalnie bezsilny i nie wiedziałem, co…
Cześć! Dziś mam dla Was niespodziankę 🙂 Kto ma ochotę na konferencję programistyczną? Czasu zostało już niewiele, dlatego trzeba szybko się decydować. 🎉4Developers Offline Gdańsk 19′ 🎊 Blog StormIT.pl został patronem medialnym konferencji i udało się wytargować dla Was 15% rabatu! Kod rabatowy: 💟 STORMIT! 💟 Bilety znajdziecie tu ➡️ https://bit.ly/2KVMsEj To jednak nie koniec niespodzianek na dziś! Do rozdania mam jedną wejściówkę na konferencję – całkowicie za darmo. Tylko kogo wybrać? Chciałbym zaprosić każdego, ale mogę tylko jedną osobę. Jeżeli chcesz dostać…
4Developers Online 2 – Wasz ulubiony Festiwal IT ponownie w sieci! Tym razem pojawią się wykłady z zakresu JavaScript i Mobile. Po sukcesie pierwszej edycji, ekipa 4Developers wraca z kolejną konferencją online. W 4Developers Online 2020 wzięło udział niemal 400 uczestników oraz 8 prelegentów, 4 firmy partnerskie wsparły ideę swoim zaangażowaniem, a 40 Community i Media Partnerów pomogło w promocji inicjatywy. Tym razem na scenie wystąpią prelegenci z tematami z zakresu JavaScript i Mobile. Jeden dzień, dwa bloki tematyczne, najlepsi eksperci z branży IT – …
Witaj w drugiej części wpisu na temat struktur danych: FIFO oraz LIFO. W dzisiejszej odcinku zajmiemy się szczegółowo kolejką (ang. queue) oraz akronimem FIFO. Jeżeli jednak nie czytałeś jeszcze pierwszej części, to gorąco zachęcam do zapoznania się z nią w pierwszej kolejności: Stos (Stack) – 7+ tajników implementacji LIFO. Zapraszam do lektury. Z tej serii dowiesz się: co to jest LIFO, FIFO, HIFO, FEFO, FINO oraz FISH; 🙂 co to jest i jak działa stos (ang. stack); jak działa kolejka (ang. queue) oraz kolejka…
W tym wpisie pokażę Ci, jak twórcy Javy zaimplementowali takie struktury danych, jak FIFO i LIFO, oraz zdradzę, jak możesz zrobić to samodzielnie. Następnie przekonam Cię, że wcale nie warto tego robić ręcznie i lepiej skorzystać z ich pracy. Zapraszam do lektury. Z tego odcinka dowiesz się: co to jest LIFO, FIFO, HIFO, FEFO, FINO oraz FISH; 🙂 co to jest i jak działa stos (ang. stack); jak działa kolejka (ang. queue) oraz kolejka priorytetowa (ang. priority queue); jak samodzielnie zaimplementować takie struktury danych; oraz…
Cześć Dzisiaj potrzebuję Twojej pomocy! Zależy mi, żebyśmy trochę lepiej się poznali. Do tej pory publikowałem treści trochę w ciemno… nie znając Twoich potrzeb. Chciałbym jednak żeby od teraz to się zmieniło. Chciałbym poznać, jakie są Twoje oczekiwania odnośnie kolejnych tematów artykułów – czyli po prostu co Ciebie interesuje. W tym celu przygotowałem krótką ankietę. Liczę, że pomożesz mi opracować taką, można powiedzieć, listę życzeń czytelników. Ankieta będzie dostępna pod adresem stormit.pl/ankieta. Teraz oddaję już w Twoje ręce ankietę – obiecuję, że nie…
Immutable, czyli niezmienne obiekty – wady, zalety oraz kilka praktycznych przykładów. Zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś, jak na nasze życie wpływają różne ograniczenia? Czy zawsze są one tak złe, jak na początku nam się to wydaje? Spokojnie! Nie chcę Cię teraz umoralniać – związek z programowaniem już za chwilę 🙂 Przypomnij sobie, jak w dzieciństwie słyszałeś od rodziców: nie dotykaj tego, bo to gorące! lub: nie wychylaj się, bo spadniesz i inne podobne. Dziś z perspektywy czasu i tego, że jestem ojcem, patrzę na tego typu…
Backend – czy nadajesz się na backend developera? Sprawny Programista – programowanie
Idempotentny, idempotentność – idempotent – czyli właściwie co? W dzisiejszym odcinku zajmiemy się dobrą praktyką programistyczną polegającą na pisaniu idempotentnego kodu. Z tego odcinka dowiesz się: co to jest idempotentny kod i dlaczego warto go pisać? jak pisać skrypty bazodanowe odporne na wielokrotne uruchamianie; jakie są dobre praktyki związane z pisaniem usług sieciowych typu REST; co ma wspólnego rodzenie dzieci z informatyką? Idempotentny – w uproszczeniu oznacza to, że niezależnie ile razy wykonamy daną operację, to wynik zawsze będzie taki sam. Zobaczmy to na…
Od kiedy pracuję jako programista, co jakiś czas słyszę, że ja to mam fajnie, bo mam taki dobry zawód. Zdarza się, że niektórzy otwarcie mówią, że mi zazdroszczą. Wystarczy jednak chwila rozmowy z takimi ludźmi, by przekonać się, że programowanie kojarzy im się głównie z pieniędzmi, a nawet nie wiedzą, na czym polega ta praca. Wokół zawodów związanych z IT, a w szczególności z programowanie w ostatnich latach jest bardzo dużo zamieszania. Mimo to świadomość ludzi na temat programowania ciągle jest bardzo niska i…
Czy wiesz, że istnieje jeden sprytny sposób na poprawienie jakości Twojego kodu, który pozwoli Ci dodatkowo szybciej uczyć się nowych bibliotek? Co bardzo ważne, nie jest to żadna tajemna wiedza dla nielicznych, którą można posiąść jedynie na prywatnych szkoleniach za ciężkie pieniądze. Sam stosuję tę metodę od wielu lat i dzięki niej z powodzeniem nauczyłem się dziesiątek nowych bibliotek i frameworków oraz wyłapałem większość błędów w moim kodzie – jeszcze zanim kod opuścił mój komputer i mógł narazić na szwank aplikacje moich klientów oraz moje…
Jest to druga część z serii wpisów o monitorowaniu aplikacji, dlatego, jeżeli jeszcze nie miałeś okazji przeczytać pierwszego tekstu, to gorąco zachęcam do zapoznania się najpierw z wpisem o Prometheus. Znajdziesz tam podstawowe założenia budowanego przez nas nowoczesnego systemu monitoringu oraz wprowadzenie do obsługi samego Promethues. Dziś natomiast skupimy się przede wszystkim na dopracowywaniu i automatyzacji procesów monitorowania aplikacji oraz weryfikacji poprawności jej działania. W poprzedniej części powiedzieliśmy sobie, jak i dlaczego powinniśmy zbierać różnego rodzaju metryki. Jednak samo gromadzenie danych to w dzisiejszych…
Zajmiemy się dziś dość gorącym ostatnio tematem monitoringu rozbudowanych aplikacji z wykorzystaniem Prometheus, Alertmanager oraz Grafana. W kontekście coraz bardziej rozpowszechnionego podejścia DevOps, microservices oraz Kubernetes zdecydowanie już teraz warto zainteresować się tym tematem. Cały materiał ukaże się w formie minicyklu składającego się z trzech części (linki poniżej). Opowiemy sobie najpierw o zmianach, jakie zaszły w architekturze aplikacji i jakie wymusiły nowe podejście do monitoringu. Następnie przyjrzymy się bliżej jednemu z najpopularniejszych darmowych rozwiązań open source do monitoringu aplikacji online – Prometheus. W kolejnych wpisach natomiast…