.NET, C#, Angular, TypeScript
Bedąc na Wroc# (o którym pisałam tutaj) brałam udział w rewelacyjnej prezentacji Roy’a Osherove „Growing great teams and adopting new processes through Elastic Leadership”. Bardzo mnie ona zainspirowała, więc pokrótce przedstawię jej temat. Bus factor Tłumacząc na język polski jest to „czynnik autobusowy”. O co w nim chodzi? Jest to liczba osób, które muszą zostać przejechane przez…
Na konferencji BoilingFrogs (o której pisałam tutaj) byłam na prezentacji Łukasza Szydło „Modularity – the final frontier” dotyczącej architektury modularnej. Zainspirowała mnie ona do napisania tego wpisu. Monolit vs Mikroserwisy Zwykle to, co słyszymy na różnych konferencjach to Monolity są be, a mikroserwisy są super! I co mamy zrobić z taką informacją? Wiele utworzonych aplikacji to…
W zeszły weekend pojechałam do Warszawy na tę ogromną konferencję z kilkoma ścieżkami tematycznymi. W tamtym roku również byłam na tej konferencji (pisałam o tym tutaj). Czy coś się zmieniło? Niektóre rzeczy się nie zmieniły od zeszłego roku. Czyli na przykład brak notesu z długopisem w starter packu – którego de facto nie było, ewentualne bonusy…
Ostatnio przy okazji robienia kursu z Angulara na Udemy, natknęłam się na ciekawe rozwiązanie – deployment aplikacji z GitHub na Github Pages. Nie działa to dla każdego rodzaju aplikacji – można wrzucać tylko pliki HTML, CSS oraz Javascript. Jest to więc idealne rozwiązanie do zdeployowania aplikacji napisanej w Angularze (TypeScript kompiluje się do Javascriptu). Tworzenie…
W tym roku po raz pierwszy wybrałam się na tę konferencję. Namówili mnie znajomi, którzy byli na poprzednich edycjach i bardzo je sobie chwalili. Bilet na tę konferencję sfinansowała mi firma, w której pracuję – środki pochodziły z budżetu szkoleniowego. Organizacja Pod względem organizacyjnym konferencja była na wysokim poziomie. Kawa, soki i przekąski były dostępne…
Przy okazji aktualizacji Angulara do wersji 5, zobaczyłam, że są dostępne nowe, zaktualizowane pakiety. Na początek skupiłam się na HttpClientModule, czyli ulepszonej wesji HttpModule. Poniżej przedstawiam rezultaty zmiany modułu http, czyli po kolei sposób aktualizacji serwisów i komponentów. Aktualizacja serwisów Stara wersja serwisu: Nowa wersja serwisu: Aktualizacja komponentów Stara wersja komponentu: Nowa wersja komponentu: Główne różnice…
Stwierdziłam ostatnio, że czas zaktualizować pakiety w mojej aplikacji. Kilka miesięcy wcześniej wyszła nowa wersja Angulara (5), więc to był dobry czas na jego aktualizację. Błąd @angular/compiler-cli requires a peer of typescript but none was installed. Już na początku aktualizacji okazało się, że mam błąd: @angular/[email protected] requires a peer of typescript@>=2.4.2 <2.7 but none was installed.…
W tym poście przedstawiam wrażenia z tegorocznej edycji konferencji Wroc# podzielone na kategorie: Prelekcje Jak zwykle było 6 prelekcji i kończący oficjalna część panel dyskusyjny z wszystkimi prelegentami. Ciekawostką było to, że większość prelekcji nie była techniczna. Były osoby, którym się to nie podobało. Ale według mnie każda prelekcja była bardzo ciekawa. Glen Henriksen (twitter)…
Warto od czasu do czasu sprawdzić, czy są dostępne nowe wersje pakietów wykorzystywanych w naszej aplikacji. Nowsze wersje mogą być bardziej wydajne, bezpieczniejsze, lub po prostu mogą mieć naprawione wcześniej występujące błędy. Na początek przyda się sprawdzenie, jakie pakiety można zaktualizować. Wystarczy w katalogu aplikacji wpisać w konsolę komendę: npm outdated Zostanie wyświetlona lista pakietów,…
Przy okazji robienia kursu dotyczącego Angulara dowiedziałam się, że istnieje ciekawe rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Nazywa się ono Augury i jest przeznaczone do debuggowania aplikacji napisanych właśnie w Angularze. Uruchomienie Wejdź na stronę rozszerzenia https://augury.angular.io/. Dodaj rozszerzenie do przeglądarki. Uruchom swoją aplikację w przeglądarce. Otwórz narzędzia developerskie (F12). Otwórz zakładkę Augury. Component Tree Główne okno programu.…
To, że testy trzeba pisać, jest oczywiste. Czasami testy nie są jednak zbyt dobrze napisane. Warto więc na nie spojrzeć i je poprawić. Przykład serwisu Załóżmy, że mam metodę w serwisie, która chce na podstawie id zwrócić obiekt typu GameTable. W metodzie tej nie dzieje się nic poza wywołaniem odpowiedniej metody z repozytorium: Przykład repozytorium…
Niedawno byłam na warsztatach związanych z Serverless prowadzonych przez Michała Jankowskiego z firmy Objectivity. Azure Functions i Logic Apps Główne dwa tematy, które poznaliśmy na warsztatach to Azure Functions (które skupia się głównie na kodowaniu) i Logic Apps (głównie klikanie). Dokładna agenda wyglądała następująco: Wprowadzenie do tematu Serverless oraz wstęp o Azure Functions Warsztaty –…
Ten wpis będzie ostatnim dotyczącym mojej trochę zbyt długiej walki przygody z AutoMapperem. Linki do poprzednich części: część 1, część 2. Zadanie Miałam listę obiektów viewModelList typu GamerBoardGameViewModel oraz obiekt gamer typu Gamer. Dla każdego obiektu z listy viewModelList chciałam przypisać do propercji viewModel.GamerId oraz viewModel.GamerNickname odpowiednie propercje z obiektu gamer: gamer.Id oraz gamer.Nickname. Profil mapera wyglądał następująco: Problem Od…
Dzisiaj czas na kontynuację poprzedniego wpisu o AutoMapperze. Miałam następujący problem: moje mappery działały, aczkolwiek nie umiałam użyć 2 różnych obiektów początkowych (source), żeby zmapować je do jednego końcowego obiektu (destination). Doszłam do tego, że nie można zrobić tego w jednym kroku. Trzeba najpierw zmapować na podstawie jednego obiektu i wynik tego mapowania zmapować na podstawie…
Zgodnie z tym, co napisałam w poprzednim poście, dzisiaj opisuję zastosowanie w projekcie AutoMappera. Przykład zastosowania AutoMappera Moje wcześniejsze rozwiązanie wyglądało następująco: miałam klasę GamerMapper, a w nim 2 metody: MapToGamerViewModel, która z obiektu Gamer tworzyła obiekt GamerViewModel MapToGamerList, która z listy obiektów Gamer tworzyła listę obiektów GamerViewModel (wykorzystywała wcześniejszą metodę) Po zmianach klasa GamerMapper…