.NET, C#, Angular, TypeScript
Pisałam ostatnio na social mediach, że zostałam partnerem konferencji programistycznej DevConf. Odbędzie się ona 25 września w Krakowie. Jak zapewne wiecie z mojego bloga, zwykle nie jeżdżę po Polsce, odwiedzając kilka konferencji. Przeważnie ograniczam się do eventów organizowanych u mnie we Wrocławiu, ewentualnie raz w roku wybieram się dalej, np. do Warszawy. W tym roku…
Zaczniemy od tego, co tak na prawdę robi AutoFixture? Według dokumentacji: pozwala nam w testach tworzyć anonimowe zmienne. Dzięki nim nie musimy ręcznie tworzyć obiektów, które nie są istotne w kontekście samego testu, ale są wymagane do skompilowania kodu. Można go używać na kilka sposobów: deklarując odpowiednie zmienne w kodzie definiując odpowiednie zmienne w wywołaniu…
Otwieramy solucję, buildujemy projekt, czekamy chwilę i co widzimy? Jak widać, wszystkie projekty się zbudowały. Chyba jest więc dobrze? No i właśnie niekoniecznie. Budowanie się projektu to jedna sprawa. A lista warningów, które można naprawić – to osobna sprawa. Co to jest FxCop? Jest to narzędzie, które sprawdza poprawność naszego kodu z odgórnie ustalonym wzorcem…
W pracy od dłuższego czasu korzystam z Visual Studio 2019. Wzbraniałam się przed ściągnięciem najnowszej wersji dobrych kilka tygodni, ale w końcu się przełamałam. Po kolejnych kilku tygodniach użytkowania uważam, że zmiana wyszła na plus 🙂 Interfejs O gustach się niby nie dyskutuje ;p Nowy interfejs jest bardziej przejrzysty i mniej przeładowany. Szybkość Mówiąc ogólnie,…
Jestem właśnie w trakcie lektury książki „Testy jednostkowe” Roya Osherove. Jest w niej ciekawy rozdział dotyczący frameworków izolacji. Frameworki izolacji Co to są frameworki izolacji? Są to takie interfejsy API, dzięki którym w prosty i szybki sposób możemy tworzyć tzw. fałszywe obiekty (mocki). Używając ich, nie musimy pisać ręcznie powtarzalnego kodu. Każdy zna zapewne kilka…
Życie stało się właśnie wygodniejsze! Microsoft przygotował specjalną wtyczkę dla tych, którzy korzystają z Visual Studio 2019, Azure DevOps i Pull Requestów. Dodatek Wszystko, co trzeba zrobić, to zainstalować dodatek. Po jego zainstalowaniu pojawia się specjalny moduł w Team Explorer – Pull Requests. Po połączeniu z odpowiednim repozytorium na Azure DevOps, w zakładce Pull Requests…
Na co dzień w pracy mam okazję korzystać z Azure DevOps. Tam znajduje się kod, wszystkie pull requesty, pipeliny do CI, a także tablice z taskami. Ostatnio na comiesięcznym spotkaniu WrocNet Irek Patalas pochwalił się, że napisał dodatek do VSCode, w którym nowe taski można… ZAKODOWAĆ! Jak dla mnie bomba 🙂 Co trzeba zrobić? Kilka…
Etap 0 – brak miejsca na dysku Uruchamiacie pewnego dnia komputer, patrzycie na dysk i widzicie czerwony pasek: Etap 1 – czyszczenie dysku Zapewne standardowo zaczynacie usuwać niepotrzebne zdjęcia, stare dokumenty zrzucacie na zewnętrzny dysk itp. itd. Ale co, gdy nawet po takim czyszczeniu okaże się, że dysk jest zapchany, chociaż tak na prawdę niewiele…
MsBuild, czyli Microsoft Build, to konferencja dla developerów korzystających z technologii Microsoftu. Przedstawia przyszłość i plany dotyczące różnych rozwiązań. Jest to przeogromna konferencja – zarówno pod względem liczby uczestników, jak i liczby wykładów. Trwała 3 dni, a odbywała się standardowo w Seattle. Bilet i podróż sporo kosztują, nie każdy może sobie pozwolić na takie wydatki.…
Ostatnio okazało się, że nie mogę zbudować projektu wykorzystującego .NET Core 2.2 za pomocą Visual Studio 2017. Autor utworzył ten projekt w Visual Studio 2019. Nie chciałam instalować nowego VS (daję mu jeszcze chwilę), więc musiałam poszukać innego rozwiązania. Natknęłam się podobny problem w issue na githubie. Należało sprawdzić, jakie wersje .NET Core mamy zainstalowane…
BoilingFrogs, czyli konferencja dotycząca software craftmanship. Uniwersalna – dla każdego programisty, bez względu na doświadczenie czy używane technologie. Rok temu również byłam na tej konferencji (pisałam o tym tutaj). Dzisiaj pora na recenzję kolejnej edycji. Konferencja Na początku Tomasz Kaczmarzyk poprowadził wprowadzającą prelekcję o tytule „Boiling Frogs: The Lasagne Industry”, która w ciekawy sposób pokazywała…
Od jakiegoś czasu sporo programuję, wykorzystując Visual Studio Code. Podczas tworzenia kodu przydaje się również dokumentacja. Ostatnio odkryłam funkcję podglądu plików .md, a także wtyczkę, która umożliwia sprawdzanie składni takich plików. VS Code – podgląd pliku MD Na początku wystarczy otworzyć plik o rozszerzeniu .md. Wyświetli się w edytorze. Jednakże po kliknięciu w drugą ikonkę…
To była już trzecia edycja konferencji Wroc#, w której brałam udział (wcześniejsze recencje są dostępne tu i tu). Ale tym razem po raz pierwszy nie byłam zwykłym uczestnikiem. Tym razem znalazłam się na zaszczytnej liście osób, które dołożyły swoją cegiełkę do stworzenia tej konferencji. Dzisiejsza recenzja nie skupi się więc bezpośrednio na ocenianiu, jak było…
Brałam ostatnio udział w warsztatach z Node.js, na których poznałam przydatną komendę npm audit. Pozwala ona na sprawdzenie pakietów wykorzystywanych w projekcie pod względem nieprawidłowości. Ale zacznijmy od początku. Error: Cannot audit a project without a lockfile Na sam początek próbowałam uruchomić komendę w pewnym starym projekcie. Okazało się, że niestety nie działa: Przyczyna okazała…
Zainspirowana radami przyjaciela, postanowiłam ruszyć z nowym projektem. Będą to cokwartalne podsumowania osiągnięć. Po co? O tym poniżej. Zarys problemu Zwykle, gdy spotykam się z czymś nowym np. nowym językiem programowania, frameworkiem, blbioteką, patrzę na to i stwierdzam: „uuuu, to wygląda na trudne i skomplikowane” Po jakimś czasie, gdy poznaję ten język/framework/bibliotekę, zaczynam to rozumieć…