.NET, C#, Angular, TypeScript
Już po raz trzeci pojawiłam się na wrocławskiej konferencji BoilingFrogs dotyczącej software craftsmanship. O wcześniejszych edycja możecie poczytać tu (2019) i tu (2018). Jak było w tym roku? Moja agenda „BoilingFrogs: co może pójść nie tak?” – Tomasz Kaczmarzyk Tomek opowiedział o dwóch fackupach – pierwszy to problem związany z nieprawidłową odpowiedzią w żądaniu. W…
Jakiś czas temu w pracy miałam ciekawy przypadek. Mianowicie – losowo wywalał się jeden z testów. Powodem był NullReferenceException w logice. Żeby dojść do problemu, trzeba było przeanalizować trochę kodu. Parallel.ForEach() Zauważyłam, że w pewnym miejscu została użyta pętla Parallel.ForEach(). Dla uproszczenia załóżmy taką logikę: Bardzo fajnie, że zamiast zwykłej pętli foreach() na jednym wątku,…
Kolejna edycja konkursu DevAdventCalendar skończyła się już jakiś czas temu. Przed startem edycji napisałam post opisujący nowe zasady konkursu. Teraz czas na podsumowanie. GitHub Aktywnych developerów było 5 (4 backend, 1 frontend), a dodatkowo aż 4 osoby zupełnie z zewnątrz również dorzuciły swoją małą cegiełkę do projektu rozwiązując np. jakieś issue 🙂 Bardzo się cieszę…
Przerywam na chwilę cykl postów dotyczących Azure DevOps, żeby podzielić się z Wami super rozwiązaniem. Mianowicie – az-cli w trybie interactive! Dowiedziałam się o nim w ramach szkolenia z Azure, na którym byłam ostatnio w pracy. Az-cli Jest to command-line interface dla Azure, czyli takie narzędzie, które pozwala z poziomu konsoli wywoływać skrypty zarządzające zasobami…
W nowym wpisie czas na kolejny etap: Pipelines (wcześniej nazywane Builds), czyli budowanie aplikacji. Zaczynamy! Po kliknięciu przycisku „Create Pipeline”, przechodzimy do formularza: Nasz kod jest na Azure DevOps, więc wybieramy opcję numer jeden. Ewentualnie moglibyśmy wybrać ostatnią opcję (Use the classic editor), żeby nie tworzyć pliku YAML. Ale YAML jest fajny, więc wybieramy opcję…
Ostatnio było szybkie wprowadzenie, dzisiaj już jedziemy z koksem! Zaczniemy od utworzenia repozytorium w Azure DevOps. Po wejściu w zakładkę Repos nowego, pustego projektu, widać podpowiedzi dotyczące tego, co możemy zrobić: Możemy sklonować puste repozytorium, spushować istniejące repozytorium, albo zaimportować istniejące repozytorium. Dodatkowo na dole mamy jeszcze opcję zainicjalizowania repozytorium wraz z automatycznym dodaniem README…
Zdarzyło Ci się rozmawiać z botem? Jak myślisz, co się dzieje w jego wnętrzu? Jak on „myśli”? Dzisiaj czas na zdradzenie paru ciekawostek na ten temat. luis.ai – portal Microsoft przygotował specjalny serwis luis.ai, który służy do interpretacji języka naturalnego (NLU – natural language understanding). Co to znaczy? Tyle, że serwis ten przyjmuje jakąś wiadomość…
W ubiegłym miesiącu odbywała się w Warszawie dwudniowa międzynarodowa konferencja .NET Developer Days. Wraz z kilkoma osobami z mojej pracy otrzymaliśmy od firmy bilety i ruszyliśmy podbijać stolicę 🙂 Dzień 1 Opening Keynote: The Intelligent Cloud and Intelligent Edge – Scott Guthrie Samo rozpoczęcie dnia było rewelacyjne. Otwierający keynote prowadzony przez Scotta wraz z gościnnymi…
Minęło już trochę czasu od tej konferencji, czas na podsumowanie. To była pierwsza edycja, w której wzięłam udział. Konferencja w innym mieście i do tego dwudniowa to nie jest dla mnie codzienność. Wykłady Wzięłam udział w 12 sesjach wykładowych (z 14), ale nie sposób opisać je wszystkie. Mogę się skupić na tych, które najbardziej zapadły…
Visual Studio bot C# template Na początku należy zainstalować odpowiednie SDK, więc wystarczy w Visual Studio (na przykładzie Visual Studio 2019) wejść w Extensions -> Manage Extensions i z listy Online wyszukać „Bot Framework v4 SDK Templates” (można też zrobić to osobno, pobierając paczkę pod linkiem). Następnie możemy utworzyć nowy projekt i przy wyborze wybrać…
Bbq4it to konferencja organizowana w ramach BBDays4IT. Jest to cały tydzień różnego rodzaju spotkań organizowanych w Bielsku-Białej, zakończony hackatonem. Pierwszy raz wybrałam się na ten event. Bilety kosztowały 16zł, więc nie była to zabójcza kwota. Czy to dobrze – o tym powiem jeszcze parę słów na końcu. BBQ4IT – Party hard Pierwsza część konferencji odbywała…
Od jakiegoś czasu zastanawiałam się, jak podzielić się swoją wiedzą dotyczącą chatbotów, ale jednocześnie nie zaniedbać innych tematów ogólnych, o których zwykle piszę. I właśnie stąd powstała nowa inicjatywa: cykl postów dotyczących chatbotów. Uważam, że jest to temat bardzo ciekawy, innowacyjny i zyskujący na popularności. Coraz więcej firm jak i osób prywatnych jest zainteresowanych posiadaniem…
Potrzebowałam kiedyś w pracy dowiedzieć się, czy dllka, którą wrzucam na serwer, jest aktualna. Ale jak to zrobić? Nie można jej po prostu otworzyć i „podejrzeć”, sprawdzić, czy dana linijka kodu jest zmieniona. Co w takim razie można było zrobić? Użyć specjalnego programu od JetBrains: dotPeek. Służy on do dekompilacji plików (np. .dll lub .exe).…
Ostatnio miałam okazję konfigurować logowanie w aplikacji. Użyłam do logowania paczki NLog. Plik konfiguracyjny NLog Na samym wstępie musiałam do pliku konfiguracyjnego (app.config lub web.config) dodać odpowiedni wpis: Jak widać, plik składa się z 4 części. Poniżej opiszę każdą z nich. Sekcja nlog Sekcja nlog to tzw. root element. Sekcja variable W sekcji nlog można…
O tym, jak dodać analizatory do projektu, pisałam całkiem niedawno. Dzisiaj czas na opisanie, jak takie analizatory skonfigurować. Do konfiguracji potrzebny jest plik o rozszerzeniu .ruleset. Warto stworzyć taki na potrzeby solucji i dodawać ścieżkę do niego w pliku .csproj: https://roslyn-analyzers.readthedocs.io/en/latest/config-analyzer.html Podążając za dokumentacją Microsoftu, można dotrzeć do informacji, gdzie zostały ściągnięte na nasz komputer…