.NET, C#, Angular, TypeScript
Ostatnio rozpoczęłam integrację mojej aplikacji z serwisem BoardGameGeek (udostępnia on swoje API). Przygotowałam się, zrobiłam research i zabrałam się do kodowania. Wysłanie requesta to sprawa prosta, teraz pytanie, co zrobić z response? Na początek muszę znaleźć daną grę podając jej nazwę. Wysyłam więc do BGG przykładowe zapytanie: Wszystko pięknie, tylko teraz z odpowiedzi muszę wygrzebać objectid tej gry…
Śniadanie zjedzone, Kawa gotowa – zabieram się do pracy. Na początek coś prostego, czyli utworzenie pliku BoardGame.ts dla nowego modelu BoardGame. Model zawiera pewne opcjonalne właściwości np. BGGId (Id pochodzące z serwisu BoardGameGeek, z którym zamierzam zrobić integrację). Nagle Resharper zgłasza problem: TypeScript 2.0 feature. Current language level is 1.8 I tu się zaczynają schody. Wg VS mam…
Pierwszy raz wybrałam się na ogólnopolską konferencję programistyczną inną niż Wroc#. Wroc# 2016 i Wroc# 2017 były wg mnie bardzo dobrze zorganizowane. Zarówno część wykładów jak i sama organizacja rejestracji/posiłków/atrakcji była na wysokim poziomie. Myślałam więc, że na jeszcze większej konferencji w tak dużym mieście jakim jest stolica, ten poziom będzie jeszcze wyższy. Niestety przeliczyłam…
W tym roku pierwszy raz wybieram się na tę konferencję. Jeśli cena biletu Cię przeraziła, to już uspokajam – firmy bardzo często sponsorują wyjazdy na takie konferencje, nie trzeba wydawać pieniędzy z własnej kieszeni. Warto też za czasów studenckich zainteresować się tematem, ponieważ bilet na tak dużą imprezę kosztuje poniżej 100 zł. W takich chwilach…
Moja aplikacja BoardGamesNook jest napisana w C#, korzysta ze wzorca MVC i wykorzystuje framework Angular. Oznacza to, że jest rozdzielona na stronę backendową (logika biznesowa w C#) i frontendową (odpowiedzialną za wyświetlanie danych użytkownikowi). Poniżej widać drzewo solucji głównego projektu. Folder src zawiera pliki typescryptowe do obsługi żądań i htmlowe do wyświetlania danych. Utworzony w backendzie przykładowy model…
W sobotę miałam przyjemność uczestniczyć w darmowych warsztatach prowadzonych przez Piotrka Gankiewicza. Uważam, że inicjatywa darmowych warsztatów to rewelacyjna okazja dla studentów, juniorów, a także dla bardziej doświadczonych programistów na poszerzenie swojej wiedzy w praktyce. Takie warsztaty dają dużo więcej niż zwykły wykład nawet z przedstawieniem demo. Tutaj sam musisz się naprodukować (chociażby przepisując kod ze…
Wreszcie coś działa i mogę się tym pochwalić! Dla pierwszego obiektu, którym jest Gamer, utworzyłam wszystkie metody CRUD (czyli z angielskiego Create, Read, Update i Delete). Te podstawowe metody pozwalają na utworzenie, pobranie, aktualizację i usunięcie obiektu. Po uruchomieniu aplikacji widzimy pustą stronę z 2 opcjami: BoardGamesNook oraz GamerList. Menu logowania po prawej stronie na razie…
Coś ma mi pomóc w pracy, ułatwić jakiś proces lub skrócić jego czas? Biorę! Dodatki bezcenne (bez ceny, czyli darmowe): Productivity Power Tools – kolorowanie tabów w zależności od projektu, pokazywanie błędów w drzewie solucji, maksymalizacja okna po podwójnym kliknięciu, podświetlanie aktualnej linii i kilka innych przydatnych funckji, VSColor Output – kolorowanie outputu w zależności od rodzaju…
Po długiej i nierównej walce konfiguracji Angulara można stwierdzić, że wygrałam. Nie osiągnęłabym tego bez nieocenionego Patryka (również bierze udział w DSP), który przez kilka godzin walczył ze mną ramię w ramię (czy bardziej klawiatura w klawiaturę). Po całodniowej walce odeszłam od komputera koło godziny 22. To bardzo długo jak na mnie (zwykle mózg odmawia…
Kilka razy w trakcie spotkań ze znajomymi, miała miejsce scenka: KTOŚ: Cześć, kopę lat! Co tam u Ciebie, gdzie pracujesz? JA: Cześć. Aktualnie jestem programistą w pewnej firmie. KTOŚ: Aaa jesteś informatykiem? To super! No i tu zwykle nie chciało mi się wchodzić w szczegóły, więc zmieniałam temat na wygodniejszy: JA: No a co tam u…
Jak w każdym większym mieście, również we Wrocławiu jest grupa pasjonatów .NET . Cieszę się bardzo, że należę do tej społeczności. Zwykle są organizowane 2 spotkania w miesiącu: spotkanie z dwoma prezentacjami.Tematy są różnorodne i na pewno można dowiedzieć się na nich czegoś ciekawego. Po prezentacji można przysiąść chwilę dłużej nad tematem i podyskutować (zarówno z…
Jak co roku, Wroc# nie zawiódł. Multum ludzi, ciekawe tematy prelekcji, konkursy, a na koniec dobre jedzenie, specjalne piwo Wrocszarpowe, stare maszyny do grania, darty, piłkarzyki oraz sporo gier w wirtualnej rzeczywistości. W standardowym wyposażeniu każdego uczestnika nie zabrakło identyfikatora zrobionego z płyty głównej, notesu, koszulki oraz… sharpa z klocków lego do samodzielnego złożenia ?…
Już jutro szykuje się trzecia edycja świetnej konferencji we Wrocławiu: Wroc#. To ważne wydarzenie dla każdego .netowego programisty – międzynarodowi prelegenci, tłum ludzi mniej lub bardziej znanych, ciekawe prezentacje i przede wszystkim możliwość porozmawiania z każdym prelegentem osobiście na after party. Bilety, chociaż w tym roku płatne, rozeszły się jak świeże bułeczki. Jeśli nie jesteś szcześliwym…
Według wszelkich porad i instrukcji dostępnych w Internetach i książkach dobra aplikacja zaczyna się od… dobrze zaprojektowanej struktury. Tutaj -> można zobaczyć strukturę mojej aplikacji. Według danych zapisanych w toggle jej wymyślenie, uporządkowanie i implementacja zajęły mi około 6h. Mam nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości:) Zajmowałam się tym pierwszy raz więc jestem otwarta na wszelkie…
Nazwa mojego projektu konkursowego to Board Games Nook (w domyśle miał to być Kącik gier planszowych). Pod względem wykorzystywanego frameworka i technologii projekt będzie wykorzystywać znany mi wzorzec MVC, oraz język C#, oraz nieznany mi framework Angular w wersji 2.0. Żegnaj, @Razor ? Dlaczego akurat taka nazwa? Bo niestety wykorzystałam już nazwę Board Games Room w poprzedniej – pożal się…