C#, JavaScript
Udało mi się w ostatnim czasie dodać kilka nowych funkcjonalności do aplikacji Shopping Advisor. A zatem co nowego udało się zrobić: włączyć autouzupełnianie w formularzu dodawania nowego zakupu tak, aby użytkownik wybierał już istniejący z listy – wówczas tylko dodajemy nowy rekord z nową datą do tabeli z historią zakupów przenieść poniewierające się gdzieniegdzie luźne napisy na …
Zgodnie z poradami profesjonalistów postanowiłam ostatnio wypróbować Genymotion czyli emulator urządzeń Android. Jest to świetna alternatywa dla dość powolnego emulatora wbudowanego w Android Studio. Przyznam, że mnie ta powolność do tej pory jakoś bardzo nie przeszkadzała, ale kiedy zobaczyłam jak szybko (!) działa Genymotion już chyba nie chce mi się wracać. Mogę nawet jakoś przeżyć …
Wiedzę na temat programowania aplikacji androidowych zaczęłam zdobywać na długo przed przystąpieniem do konkursu „Daj się poznać”, ponieważ temat ten interesował mnie od dawna. Zresztą tworzeniem aplikacji mobilnych, tyle że w .NET zajmowałam się zawodowo, parę lat temu – od aplikacji na Windows Mobile 6 (tak tak, jeszcze bywają takie potrzeby;)) poprzez aplikacje na Windows …
Wczoraj po raz drugi odbyła się konferencja WROC#. Jak łatwo się domyślić z nazwy, jest to wydarzenie odbywające się we Wrocławiu skupione wokół tematyki .NET. Wstęp był bezpłatny, więc by upolować bilet należało się mocno spiąć i być naprawdę szybkim. Mnie na szczęście się udało:) Całość imprezy – czyli zarówno prelekcje jak i afterparty odbywała …
Przy okazji konieczności zainstalowania Ubuntu (jako drugiego systemu obok Windowsa) na potrzeby mojej aplikacji konkursowej, okazało się, że Windows w sumie nie jest mi do niczego potrzebny. Wyjątkiem jest oczywiście korzystanie z Visual Studio, ale jeśli akurat nie dłubię czegoś .netowego, to spokojnie mogę żyć z Linuxem. Jest to dla mnie samej nieoczekiwany efekt, gdyż …
Prośbę mam dziś ogromną – kto żyw niech głosuje na mój śliczny kodzik napisany w ramach konkursu na blogu Kokosa. Konkurs polega na stworzeniu najdziwniejszego kodu, który będzie prowadził do wypisania „4Developers”. Zatem by wygrać, zdecydowałam się na napisanie kodu w Perlu jako, że jest to język, który pozwala na różne zamotki składniowe a znam …
Wczoraj miałam nadzieję zrobić pierwszy commit w mojej aplikacji konkursowej jednak tak jak pisałam wcześniej nie udało się. Ale po porannej dobrej passie o której pisałam tutaj okazało się, że wszystko idzie ku dobremu. Tak więc aplikacja się uruchamia i wygląda;) Jakoś wygląda;) Follow @programistka
Wczoraj dostałam wreszcie email z zaproszeniem do EAP nowego projektu JetBrains przeznaczonego dla programistów .NET, jakim jest Rider. Jest to nowe środowisko IDE stworzone przez autorów uwielbianego przez dotnetowców ReSharpera a także wielu innych profesjonalnych IDE jak IntelliJ IDEA, PHPStorm czy PyCharm. Byłam zatem niezwykle ciekawa, jakie możliwości przyniesie ze sobą to środowisko i czy …
Nie wiem czy to magia poranka czy fakt, że ostatecznie zaktualizowałam Android Studio z wersji 1.4 do 1.5, a także Android Tools, ale dziś wszystko działa! Emulator Nexus 4 z Lollipop uruchomił się bez problemu i nawet mogłam wreszcie zobaczyć to moje nieszczęsne „Hello World” na ekranie. Co więcej – całość działa zauważalnie szybciej, wręcz …
Parę dni temu, przy okazji ogłoszenia mojego przystąpienia do konkursu „Daj się poznać” obiecałam, że dziś napiszę więcej o tym co takiego mam zamiar w tym czasie stworzyć. Zatem moim pomysłem jest stworzenie androidowej aplikacji wspomagającej regularne zakupy. Jak to ma się odbywać? Otóż jeśli będziemy regularnie wpisywać do naszej aplikacji produkty, które kupujemy, to …
Dziś w końcu zgłosiłam swoje uczestnictwo w konkursie „Daj się poznać” organizowanym przez Maćka Aniserowicza. Konkurs ten polega na programowaniu i blogowaniu o swoich zmaganiach z kodem, pomysłem, językiem itp. Zatem musimy mieć bloga i konto na Githubie, na którym będziemy publikować nasz kod. W ramach konkursu stworzyć można dowolną rzecz – aplikację, framework, bibliotekę …
W ostatni weekend miałam okazję uczestniczyć w pierwszej edycji konferencji „Boiling Frogs” odbywającej się we Wrocławiu. Skąd taka nazwa? Otóż jest pewna legenda/opowieść/mit mówiąca o tym, że jeśli wrzucimy żabę na gorącą wodę, to ona od razu wręcz instynktownie wyskoczy i ucieknie gdzie pieprz rośnie. Natomiast jeśli będziemy ją powoli podgrzewać w początkowo zimnej wodzie, …
Antypattern zwany „God object” albo także „God class” powstaje w naszym kodzie, gdy obiekt danej klasy zawiera zbyt dużo informacji lub ma zbyt dużo odpowiedzialności. Jest to złamanie jednej z podstawowych zasad programowania obiektowego, która mówi o tym, by klasa posiadała dokładnie jedną odpowiedzialność. Co możemy zrobić, by zapobiec tego typu antypatternom? Otóż konstruowane klasy …
Odpowiedź brzmi – nie. Oczywiście możemy zdefiniować różne bloki catch, ale po to by wyłapać różne rodzaje wyjątków. Jak na przykład tutaj: Mamy możliwość wyłapania wyjątku typu MyException, jak również ogólnego Exception. Jednak w momencie, gdy złapany zostanie MyException wykonywanie kodu przechodzi do bloku finally (jeśli takowy istnieje). W przypadku definiowania kilku rodzajów wyjątków musimy …
Tuple to typ generyczny, który możemy określić jako strukturę bądź sekwencję elementów różnych typów. Możemy za jego pomocą przechowywać do 8 elementów. Przykładowo wygląda to tak: Mamy tutaj Tuple z trzema elementami – dwoma typu string i jednym typu int. Jak możemy pobrać wartości tych elementów? Otóż, tutaj ważną rolę odgrywa kolejność, co niestety nie …