PHP, DevOps, Front-end
Jak zrobić kopię/backup całego systemu Linux używając rsync? Jak pewnie wiesz rsync służy do kopiowania plików pomiędzy hostami. Backup systemu przy użyciu rsynca to trochę takie toporne rozwiązanie (są zdecydowanie lepsze opcje, w szczególności jak możemy to zrobić w formie całego obrazu), ale często sprawdza się do szybkiego zgrania systemu. Są sytuacje gdzie po prostu musimy coś zabezpieczyć, przegrać natychmiast, często jest to jednorazowa akcja. sudo rsync -aAXv / --exclude={/dev,/proc,/sys,/tmp,/run,/mnt/,/media,/lost+found} user@1.
CentOS 6 - problem z starym repo CentOS 6 zakonczył żywot (czytaj: wsparcie) pod koniec listopada 2020 roku. Od tego czasu próba zaktualizowania repozytoriów kończy się błędem: YumRepo Error: All mirror URLs are not using ftp, http[s] or file. Eg. Invalid release/repo/arch combination/ removing mirrorlist with no valid mirrors: /var/cache/yum/x86_64/6/base/mirrorlist.txt Error: Cannot find a valid baseurl for repo: base Oczywiście w idealnym świecie system ten powinien być dawno zaktualizowany (co w CentOSach wcale proste nie jest).
Spis treści: W czym w ogóle jest problem? To czemu po prostu nie kupić „normalnego” komputera z linuxem? Da się coś z tym zrobić? Metodologia pomiarów Docker na Macu - różne opcje konfiguracji wolumenów Docker na Macu - Mutagen Linux Linux w VirtualBox Linux na zewnętrznym serwerze - VPS Porównanie czasu budowania obrazu Podsumowanie Docker na Macu Docker na Macu z Mutagenem Docker w VirtualBox Docker na VPS Zobacz też: TLDR: Przerzuć się na Linuxa 😇
Od dawna chodzi ci po głowie założenie własnego bloga, ale na samą myśl o (najpewniej) Wordpressie dostajesz skrętu kiszek? Na szczęście są gotowe platformy, które zdejmą ci problem z głowy. W tym artykule pokaże ci 3 najpopularniejsze rozwiązania, w tym to które ja wybrałem. Dlaczego gotowy system? Szybkość i wygoda. Szybkość, bo bloga możemy założyć w dosłownie kilkanaście sekund, a wygoda, bo wszystko sprowadza się w zasadzie do kilku klików i publikacji.
oh-my-zsh strona główna projektu - ohmyz.sh Theme Powerlevel10k git clone --depth=1 https://github.com/romkatv/powerlevel10k.git ${ZSH_CUSTOM:-$HOME/.oh-my-zsh/custom}/themes/powerlevel10k edytujemy ~/.zshrc ZSH_THEME="powerlevel10k/powerlevel10k" interaktywny konfigurator p10k configure Instalacja pluginów zsh-autosuggestions git clone https://github.com/zsh-users/zsh-autosuggestions.git $ZSH_CUSTOM/plugins/zsh-autosuggestions zsh-syntax-highlighting git clone https://github.com/zsh-users/zsh-syntax-highlighting.git $ZSH_CUSTOM/plugins/zsh-syntax-highlighting zsh-z Przechodzenie skrótami do najczęściej używanych katalogów git clone https://github.com/agkozak/zsh-z $ZSH_CUSTOM/plugins/zsh-z dodawanie pluginów do konfiguracji nano ~/.zshrc i szukamy linii z plugins=(git tu_inne_pluginy) dodajemy zsh-autosuggestions zsh-syntax-highlighting zsh-z do w/w nawiasu z pluginami otwieramy nową zakladkę z terminalem Pozostała konfiguracja własne aliasy - edytujemy ~/.
OpenVPN - kilka plików - opis problemu Bardzo często dostaje pytania nt. pliku z konfiguracją VPN. Na ogół różne systemy automatem robią .ZIP który zawiera plik konfiguracyjny .ovpn oraz certyfikaty i klucz. Przenoszenie tego, szczególnie jeżeli mówimy o mobile, jest upierdliwe i przede wszystkim zabiera niepotrzebny czas na klikanie i wczytywanie tych wszystkich plików z osobna (np. w konfiguracji OpenVPN dla Androida). Na ogół dostajemy takie pliki: CA.cert.pem openvpn_client.ovpn openvpnclient.cert.pem openvpnclient.
Na odczepnego: do 24/48h Najczęściej można spotkać informacje, że zmiany DNS trwają do 24h, czasami ci bardziej zmęczeni pytaniami piszą, że aż do 48h. Nie do końca jest to prawdą, o czym pisze poniżej. Teksty 24/48h wynikają po prostu z tego, że coś trzeba powiedzieć, a nie ma jednego prawidłowego czasu. To wszystko “zależy”. Łatwiej jest jednym zdaniem odpowiedzieć, że do 24h niż tłumaczyć zawiłości zmian DNS.
Dawno mnie tu nie było 😇 Co z newsletterem? Mam nadzieję, że o mnie nie zapomniałeś_aś 🤓 Od ostatniego newslettera minęło kilka miesięcy, które spędziłem na zmianach w bardzo wielu obszarach. m.in. pozbyłem się wordpressa i zmigrowałem na JAMstack (o tym wszystkim wkrótce). newsletter też czeka trochę zmian, więc może jeszcze nie unsubuj 😜 Przede wszystkim nieco zmieniam formę - co już trochę widać teraz, a docelowo niektóre treści rozejdą się na osobne tematyczne ścieżki.
Na początku grudnia 2020 gruchnęła informacja, że Kubernetes 1.20 „deprecates Docker”. Póki co oznacza to, że Kubernetes będzie wyświetlał ostrzeżenie. Właściwie „deprecates Docker” odnosi się do dockershim co dokładniej wyjaśniam poniżej. Dopiero w wersji 1.22 wsparcie Docker zostanie usunięte, co jest planowane na drugą połowę 2021 roku. I dlatego właśnie uważam że rok 2021 to początek końca Dockera. Spis treści: Co to jest Docker i Kubernetes? Dlaczego Docker jest ważny?
Docker na maka ssie. Problemy z wydajnością, problemy z wolnym odczytem. Czy można temu zaradzić?
Docker bez dwóch zdań jest świetnym narzędziem i zrewolucjonizował developerkę (i nie tylko) w wielu dziedzinach. Niestety, to co na Linuksie działa jak marzenie, na pozostałych systemach ma mniejsze lub większe problemy. Twórcy Dockera zdają sobie z tego sprawę i nawet w roadmapie na 2020 r. pojawiły się dwie największe bolączki:
IT Spięte poślady polskiego IT? „…polski koder nie ma luzu. Wszyscy w tej branży mam trochę za bardzo spięte poślady i podchodzimy do wszystkiego bardzo poważnie” PHP Hashing passwords on the server-side, a dead end? Ciekawa rozkmina na temat tego jaki wpływ na infrastrukturę mają coraz bardziej zasobożerne funkcje skrótu. SQL UUIDs are Popular, but Bad for Performance UUID są coraz bardziej popularne, niestety mają konkretny wpływ na wydajność. Co można z tym zrobić?
- Spięte poślady polskiego IT? - PHP in 2020 - My PhpStorm settings after 8 years of use - UUIDs are Popular, but Bad for Performance - Hashing passwords on the server-side, a dead end?
- Spięte poślady polskiego IT? - PHP in 2020 - My PhpStorm settings after 8 years of use - UUIDs are Popular, but Bad for Performance - Hashing passwords on the server-side, a dead end?
20 kwietnia 2020 w Warszawie pasjonaci IT spotkają się ponownie, na Największym Interdyscyplinarnym Festiwalu Technologicznym w Polsce. Ponad 2000 uczestników, doświadczeni eksperci i profesjonaliści oraz przeszło 100 praktycznych prelekcji - wszystko to w ciągu jednego dnia podczas wielkiego spotkania polskiej społeczności programistycznej.
PHP, DevOps, Front-end
webMASTAH.pl to blog skupiający się na tematach szeroko pojętego webdevu czyli zaczynając od technik backendowych (PHP, Linux, serwery), przez techniki frontendowe (HTML, CSS, JavaScript), a kończąc na internetowym marketingu (pozycjonowanie, optymalizacja, content marketing, growth hacking).