PHP, Python, JavaScript, CSS, HTML, AngularJS, React, jQuery
Prosty serwer www w Pythonie Python posiada wbudowany serwer www, który można uruchomić za pomocą polecenia python -m SimpleHTTPServer 8000 , który serwuje pliki z aktualnego katalogu. W tym artykule natomiast, przedstawię jak napisać prosty serwer HTTP za pomocą gniazd (ang. sockets).
5 Bibliotek do przetwarzania obiektów JavaScript i JSON JSON to standard opracowany przez Douglasa Crockforda, na początku roku 2000, służący do zapisu obiektów w postaci tekstu. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić pisanie aplikacji internetowych bez tego formatu. W tym wpisie przedstawię 5 ciekawych bibliotek i narzędzi, które operują na obiektach JSON lub obiektach JavaScript.
Trampolina czyli rekurencja bez stosu Pisanie funkcji rekurencyjnych może być wyzwaniem. Jeśli musisz napisać taką funkcje, która operuje na dużej ilości danych (rekurencja wywołuje się wiele razy), przeglądarka może protestować, wyrzucając wyjątek “Maximum call stack size exceeded”. Oto sposób aby temu zaradzić.
10 błędów aplikacji www, wykorzystywanych przez Hakerów Jeśli tworzysz aplikacje internetowe i jesteś Full-Stack-iem, czyli oprócz Front-End-u zajmujesz się także Back-End-em, czy jest to php, asp.net, java czy node.js, twoja aplikacja może być podatna na ataki hackerów a raczej crackerów. W tym artykule przedstawię, najczęstsze błędy aplikacji internetowych, które mogą być wykorzystane przez Hackerów oraz jak się przed nimi bronić.
Dlaczego warto znać AngularJS i jQuery w 2017 W roku 2017 mało kto, kto tworzył nową aplikacje korzystał z jQuery albo AngularJS. W 2018 roku tworząc aplikacje od początku warto skorzystać z najnowszego Reacta, Vue.js lub Angulara 2 (z chwilą pisania tego artykułu Angular 5). Oto 5 powodów, dla których nadal warto znać Angulara 1.x czyli AngularJS oraz jQuery.
5 Parserów i Generatorów Parserów w JavaScript Jeśli myślałeś kiedyś o tym, aby napisać własny mini język, albo zadałeś sobie pytanie “jak napisać parser w języku JavaScript?”, odpowiedź brzmi: najlepiej użyć generatora parserów albo biblioteki parsera. W tym artykule przedstawię jak stworzyć parser wyrażeń arytmetycznych za pomocą 5 parserów i generatorów parserów.
Jak zainstalować MacOSX na VirtualBoxie Jeśli piszesz aplikacje www dobrze jest ją przetestować na wszystkich przeglądarkach czyli Firefox Opera, Chrome ale też na IE/Edge na windowsie oraz Safari na MacOSX. Jest to problematyczne jeśli korzystasz z Systemu Operacyjnego Linux lub Windows. Zainstalowanie Linuxa lub Windowsa na VirutalBoxie nie sprawia kłopotów, natomiast z MacOSX może być już problem.
Metaprogramowanie w języku JavaScript Wraz z wersją języka JavaScript ES6 dostaliśmy potężne narzędzia umożliwiające metaprogramowanie, a dokładnie podpinanie się pod wbudowane mechanizmy języka. W tym poście przedstawie jakie nowe funkcje weszły do ES6, które umożliwiają metaprogramowanie.
Importy HTML Importy HTML (ang. HTML Imports) to nowa funkcjonalność w HTML, która jest częścią web komponentów. Daje możliwość importowania skryptów JavaScript, szablonów CSS czy stron HTML oraz daje dostęp do ich zawartości. Tak jak w przypadku AJAX-a, ale następuje to zanim strona się załaduje, w momencie gdy parser napotka tag importu w HTML.
5 pytań na rozmowę kwalifikacyjną z języka JavaScript Kilka dni temu zostałem poproszony o przygotowanie 3 pytań, dla kandydata na programistę Full Stack, z języka JavaScript. Przygotowałem 4 i potem dodałem jeszcze jedno. Oto one.