JS, Node.js, Vue, React, PHP, MongoDB, Wordpress, MySQL, HTML, CSS
Ten wpis jest kontynuacją serii wpisów z pytaniami rekrutacyjnymi na stanowisko web developera. Pełną listę wpisów z tej serii znajdziesz poniżej: Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 1 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 2 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 3 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 4 Tym razem przedstawię kolejne 15 pytań …
Wraz z rozwojem WordPressa pojawiły się kreatory umożliwiające tworzenie zawartości stron za pomocą drag & drop oraz kreatorów wizualnych tak, aby osoby nie potrafiące tworzyć stron www mogły je samodzielnie modyfikować i uzupełniać treścią. Obecnie na rynku do dyspozycji mamy kilka narzędzi przeznaczonych do tego celu. Najpopularniejsze z nich to Divi, Elementor, Visual Composer oraz …
Ten wpis jest kontynuacją serii wpisów, w której odpowiadam na pytania rekrutacyjne na stanowisko web developera. Jeśli nie czytałeś poprzednich wpisów z tego cyklu to koniecznie nadrób zaległości: Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 1 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 2 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 3 Tym razem zwiększamy nieco tempo i …
W tym artykule przedstawię ci całkiem spory zestaw narzędzi, które ułatwią Ci pracę. Część z nich wykorzystuję regularnie w trakcie swojej pracy, natomiast część traktuję jako ciekawostkę. Nie przedłużając, przejdźmy do narzędzi: Optimizilla https://imagecompressor.com – narzędzie to służy do szybkiego, prostego kompresowania zdjęć. Optimizilla umożliwia nam ustawienie stopnia kompresji oraz natychmiastowego podglądu. Możemy również skompresować …
Ten artykuł jest kontynuacją cyklu wpisów związanych z pytaniami rekrutacyjnymi na stanowisko web developera. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś/aś się z poprzednimi artykułami z tej serii to gorąco zachęcam Cię do nadrobienia zaległości: Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 1 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 2 Tak jak w poprzednich artykułach przedstawię 10 pytań wraz …
Canvas (z języka angielskiego – płótno) pojawił się wraz ze standardem HTML5. Rozwiązanie to umożliwia nam na “rysowanie” po naszej stronie www. Nie mam na myśli tu tylko rysowania w znaczeniu tradycyjnym (co jest jak najbardziej możliwe, o czym przekonasz się w dalszej części tego wpisu), ale mam na myśli rysowanie za pomocą JavaScriptu skomplikowanych struktur …
Usuwanie danych jest jedną z 4 podstawowych czynności jakie możemy w tradycyjnych aplikacjach (zaraz po dodawaniu, odczycie i aktualizacji). Wydawać by się mogło, że nie jest to zbyt ciekawy temat. Ot wydajemy polecenie “usuń”, a nasze dane bezpowrotnie znikają. Okazuje się jednak, że nawet tak trywialną czynność jak usuwanie danych można wykonać na kilka sposobów …
Oto już drugi wpis na moim blogu zawierający zestaw pytań rekrutacyjnych na stanowisko Web Developera. Tak samo jak w poprzednim wpisie pytania pochodzą z fefaq.pl – bazy z pytaniami rekrutacyjnymi tworzonej przez społeczność. Jeśli nie zapoznałeś/aś się jeszcze z poprzednim artykułem o tej tematyce to zachęcam do nadrobienia zaległości: Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 1. Tak jak …
Na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie: Czym są wyrażenia regularne? Otóż, wyrażenie regularne jest swego rodzaju wzorcem, który umożliwia sprawdzenie, czy dana wartość zgadza się ze zdefiniowanym wzorcem. Wyrażenia regularne nazywane są inaczej RegExpami lub regexami – nazwy te pochodzą z języka angielskiego od Regular Expression. W tym artykule oprócz samych wyrażeń omówię też metody …
Jedną z części rozmowy kwalifikacyjnej są pytania techniczne. W tym artykule przedstawię ci 10 pytań rekrutacyjnych, jakie możesz usłyszeć wraz z odpowiedziami na nie. Pytania dotyczą głównie HTML’a, CSS’a oraz JavaScriptu i tematów związanych z tworzeniem stron i aplikacji internetowych. Pytania zaczerpnąłem z portalu fefaq.pl – bazy z pytaniami rekrutacyjnymi tworzonej przez społeczność. Sama idea niesamowicie mi …
W tym artykule omówimy kilka podstawowych funkcji, które możemy wykorzystać programując w JavaScript. Funkcje te to: Function.prototype.call() Function.prototype.apply() Function.prototype.bind() Teraz przejdę do omówienia każdej z poszczególnych funkcji wraz z przykładami, które powinny Ci w prosty i przystępny sposób zobrazować ich działanie. Funkcja call() Całość działania funkcji call() opiera się o słowo kluczowe this. Pierwszym parametrem jakim podajemy …
Zabierając się za pisanie tego artykułu chciałem, aby wstęp był jak sugeruje tytuł – perfekcyjny. Muszę niestety pogodzić się z faktem, że prawdopodobnie nigdy taki nie będzie. W naszym życiu tak naprawdę 99% tego co zrobisz nie będzie perfekcyjne. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się coś podobać. Niestety dla pewnej grupy największym krytykiem …
Przede wszystkim, czym jest validacja i do czego jej potrzebujemy? Validacją nazywamy szereg czynności polegający na sprawdzeniu zgodności z danymi schematami i wytycznymi, a także naszymi oczekiwaniami i przewidywaniami. Programiści validację stosują najczęściej do sprawdzania poprawności danych wejściowych. Moim subiektywnym zdaniem sprawdzanie poprawności otrzymywanych danych jest absolutną koniecznością jeśli chcemy aby nasza aplikacja działała poprawnie. Gdzie …
To nie takie proste Dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z JavaScriptem temat pozornie może być banalny. “Na chłopski rozum” wystarczyłoby przypisać nowej zmiennej wartość starej zmiennej i powinno działać. Zatem spróbujmy: const myObject = { name: "John" } const newObject = myObject; console.log(myObject); console.log(newObject); console.log(myObject === newObject); Działa! Jednakże, gdyby kopiowanie obiektów było aż …
Czym tak w ogóle są seedery? Tworząc aplikację bardzo często zachodzi potrzeba pracy na danych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy uruchomili pokłady swojej wyobraźni i wpisywali do bazy danych testowe rekordy. Niemniej jednak jest to mało produktywne zajęcie. Nie wspominam nawet o tym, że takich rekordów często potrzeba dziesiątki, setki a nawet i …
JS, Node.js, Vue, React, PHP, MongoDB, Wordpress, MySQL, HTML, CSS
Hej,
Jestem młodym, prężnie rozwijającym się developerem. Interesuję się głównie JavaScriptem, a w szczególności Vue i Reactem. Z technologii backendowych moim konikiem jest node.js. Oprócz tego potrafię tworzyć zaawansowane witryny internetowe oparte na Wordpressie. Prowadzę bloga gdzie poruszam zagadnienia związane z programowaniem i szeroko pojętą informatyką.