JS, Node.js, Vue, React, PHP, MongoDB, Wordpress, MySQL, HTML, CSS
W mojej ocenie zaplecze techniczne nigdy nie było silną stroną Wykopu. Serwis cierpiał na wiele problemów zarówno związanych z moderacją treści, walki z trollami, poprawnym działaniem … Czytaj całość wpisu Nowy Wykop czyli jak nie robić wdrożenia na produkcję
Nauka z wykorzystaniem materiałów video jest obecnie jednym z popularniejszych sposobów na naukę programowania. Oczywistym jest że nie każdemu taka forma nauki będzie odpowiadać. Obecnie raczej … Czytaj całość wpisu Najlepsze kanały dla programistów na YouTube
Pomimo kilkuletniego doświadczenia zawodowego, w temacie organizacji pracy wciąż uczę się wielu rzeczy. W szczególności mam tu na myśli priorytetyzację i estymację zadań. Na przestrzeni tych … Czytaj całość wpisu Priorytetyzacja i estymacja zadań
Książki są jednym z moich ulubionych sposobów na pozyskiwanie nowej wiedzy. Na moim blogu możesz znaleźć listę książek, które uważam za godne polecenia. Nie było jednak wcześniej okazji do napisania pełnoprawnej recenzji książki. Ostatnio w moje ręce wpadła pozycja A Philosophy of Software Design, której autorem jest John Ousterhout. Myślę, że jest to dobra pozycja … Czytaj całość wpisu A Philosophy of Software Design – recenzja
Gdy zaczynałem uczyć się programowania, brakowało mi artykułu, w którym ktoś podpowiedziałby powinna wyglądać moja ścieżka nauki. Zdaję sobie sprawę, że najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Dlatego też postanowiłem napisać ten artykuł. Będzie on dla Ciebie szczególnie przydatny jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w nauce programowania. Jednak jeśli masz już swój pierwszy napisany program za … Czytaj całość wpisu Jak zacząć programować
W tym artykule przedstawię przykładowe środowisko pracy programisty. Środowisko, które przedstawię jest środowiskiem w którym na co dzień pracuję. Artykuł ten będzie dla Ciebie szczególnie przydatny, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem. Nawet jeśli zbudowałeś/aś już swoje środowisko pracy, to i tak zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu. Być może znajdziesz dla siebie coś …
Wpis jest kontynuacją wstępu do REST API , który cieszy się sporą popularnością. Jeśli nie wiesz czym jest REST API, to serdecznie zachęcam cię do zapoznania się z moim poprzednim wpisem. Następnie wróć do lektury tego artykułu. Tym razem nie skupię się na teoretycznych podstawach lecz przedstawię Ci szereg dobrych praktyk i zasad projektowania REST …
Lubisz czytać blogi? Ja też! Dlatego w tym wpisie dam Ci kilka wskazówek jak możesz rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Z uwagi na tematykę mojego bloga, tekst jest zorientowany głównie na blogi z branży IT i nie wszystkie wskazówki będą się nadawały do prowadzenia blogów z innych nisz. Niemniej jednak, większość rad jest uniwersalna więc …
Ten wpis jest jednym z serii wpisów o wzorcach projektowych. Zachęcam do zapoznania się z pozostałymi wpisami dotyczących wzorców projektowych: Wzorzec projektowy Adapter Wzorzec projektowy Proxy Wzorzec projektowy Factory (Fabryka) Wzorzec projektowy Singleton Wzorzec projektowy Command (Polecenie) Tym razem wezmę na tapet wzorzec projektowy Fasada. Charakterystyka wzorca Fasada Wzorzec ten jest jednym z wzorców opisanych …
Złożoność obliczeniowa algorytmów to kluczowe zagadnienie do zrozumienia, w procesie tworzenia algorytmów. Bez jego znajomości, moim zdaniem, tworzenie efektywnych i szybkich algorytmów może być bardzo trudna, czy wręcz niemożliwa. W tym wpisie dowiesz się czym jest złożoność obliczeniowa algorytmów, notacja dużego O, oraz poznasz najczęściej spotykane złożoności obliczeniowe. Definicja algorytmu Mówiąc o złożoności obliczeniowej algorytmów …
Wzorzec projektowy Adapter jest bardzo prostym w implementacji i użyciu wzorcem projektowym, a jednocześnie powszechnie stosowanym. W tym wpisie pokażę Ci do czego można wykorzystać adapter oraz korzystając z TypeScripta przedstawię przykładową implementację. Ten wpis jest kolejnym wpisem z serii o wzorcach projektowych. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z innymi wpisami z tego cyklu: Wzorzec …
Jeśli regularnie odwiedzasz bloga, to być może zdążyłeś/aś już zauważyć, że sekcja komentarzy wygląda nieco… prościej. Praktycznie od samego początku mojego bloga domyślnym systemem komentarzy był Disqus. W tym artykule poznasz czynniki, które spowodowały, że moja przygoda z Disqusem definitywnie się zakończyła. Dlaczego kiedyś wybrałem Disqusa? Powodów było kilka. Przede wszystkim, w momencie zakładania mojego …
Od jakiegoś czasu mój blog uruchomiony jest na nowym serwerze. Proces wyboru nie był dla mnie prosty i trwał całkiem długo. Dostatecznym motywatorem była kilkudniowa awaria serwerów u poprzedniego dostawcy usługi. Finalny wybór padł na Mikrusa, którego rozwój obserwowałem już od dłuższego czasu. W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami dotyczącymi Mikrusa oraz …
Artykuł dotyczący Dockera, w serii artykułów z pytaniami rekrutacyjnymi na stanowisko Web Developera, może wydawać się dość przewrotny. Niemniej jednak, Docker jest tak przydatnym i szeroko wykorzystywanym narzędziem w branży IT, że jego znajomość jest bardzo wskazana. Ponadto, nawet jeśli rozwijasz wyłącznie aplikacje frontendowe, to najprawdopodobniej integrujesz je z jakąś usługą backendową (np. jakimś API). …
W tym wpisie pokażę jak w szybki i wygodny sposób wykorzystać GitHub Packages jako alternatywę dla npm. Dlaczego nie npm? Przede wszystkim jest to opcja korzsytniejsza finansowo. Ograniczeniem wynikającym z wykorzystania npm jest brak możliwości publikowania prywatnych paczek przy wykorzystaniu darmowej wersji. Co więcej, cennik npm jest moim subiektywnym zdaniem zbyt wygórowany jak na możliwości, …
JS, Node.js, Vue, React, PHP, MongoDB, Wordpress, MySQL, HTML, CSS
Hej,
Jestem młodym, prężnie rozwijającym się developerem. Interesuję się głównie JavaScriptem, a w szczególności Vue i Reactem. Z technologii backendowych moim konikiem jest node.js. Oprócz tego potrafię tworzyć zaawansowane witryny internetowe oparte na Wordpressie. Prowadzę bloga gdzie poruszam zagadnienia związane z programowaniem i szeroko pojętą informatyką.