JS, Node.js, Vue, React, PHP, MongoDB, Wordpress, MySQL, HTML, CSS
Ten wpis jest jednym z serii wpisów o wzorcach projektowych. Zachęcam też do sprawdzenia innych wzorców: Wzorzec projektowy Command (Polecenie), inne już wkrótce 🙂 Struktura Na sam początek przedstawiam strukturę wzorca projektowego Singleton w postaci diagramu klas. Już sam diagram powinien powiedzieć Ci wiele o charakterystyce oraz potencjalnych zastosowaniach tego wzorca. Klasa Singleton posiada prywatną …
Mimo, że tytuł tego wpisu może brzmieć dość kontrowersyjnie, to uważam że taki post powinien znaleźć się na blogu skupionym wokół tematyki programowania i szeroko pojętego IT. Tym artykułem chcę nieco odczarować branżę IT z wizerunku utopijnego miejsca pracy pozbawionego skaz. Mimo przewrotnego tytułu, moim zadaniem nie jest nikogo zniechęcić do pracy w branży IT. …
W jednym z ostatnich wpisów na blogu poruszałem zagadnienia związane z testowaniem oprogramowania. Jednym z zagadnień, które pominąłem w tamtym artykule było podejście Test Driven Development, w skrócie TDD. W tym poście powiem nieco więcej o tym podejściu. Jednakże do pełnego zrozumienia wpisu warto wcześniej zapoznać się z moim poprzednim artykułem dotyczącym testowania oprogramowania – …
Wzorzec projektowy Command ( Polecenie ) uważam za jeden z najprostszych do zrozumienia. Pisząc ten artykuł wzorowałem się na interpretacji przedstawionej przez Roberta C. Martina w książce pt. “Agile Programowanie zwinne zasady wzorce i praktyki zwinnego wytwarzania oprogramowania w C#”. Szukając dodatkowych informacji na temat tego wzorca napotkałem na wersje znacznie bardziej rozbudowane. Niemniej jednak do zrozumienia zasady działania i celu tego wzorca, interpretacja z wcześniej wymienionej książki powinna …
Przez początkujących programistów temat testów automatycznych oprogramowania zwykle jest pomijany lub co najmniej zaniedbywany. Poniekąd rozumiem motywacje, ponieważ komuś początkującemu może się wydawać, że testowanie czegoś co zostało sprawdzone manualnie nie ma sensu. W końcu działa a poza tym to testy są trudne. Chciałbym tu od razu zaznaczyć – pisanie testów nie jest trudne pod warunkiem, że nasz kod pisany jest zgodnie z dobrymi praktykami. Jeśli …
Na samym początku swojej przygody z tworzeniem stron WWW zupełnie nie zwracałem uwagi na porządkowanie kodu CSS. Tworzony przeze mnie kod zwykle zawierał się w jednym, spuchniętym pliku CSS. Nazwy klas co prawda ( zwykle ) opisywały czym dany element jest jednak brakowało im systematyczności. Po powrocie do takiego kodu miałem bardzo dużo momentów, gdy nie wiedziałem, czy np. klasa page-header odpowiada za nagłówek całej strony, czy też …
Pewnemu menadżerowi pakietów w JavaScript, dokładniej npm‘owi poświęciłem już jeden wpis. Omówiłem tam czym on jest, do czego służy, proces jego instalacji i podstawowe polecenia. Jeśli nie wiesz czym jest npm, to zapoznaj się z artykułem Podstawy pracy z npm – wiedza tam zawarta przyda Ci się w tym artykule. Nawet jeśli już go kiedyś przeczytałeś, to może warto sobie odświeżyć wiedzę 😉 Na samym …
Jeśli masz jakieś, choćby szczątkowe, doświadczenie z JavaScriptem, to zapewne zdarzyło Ci się skorzystać z listenerów. Owe listenery nasłuchują na żądane zdarzenie czy też zdarzenia, a po ich wystąpieniu wykonują jakąś zdefiniowaną akcję. Dla osób, które nie miały z tym jeszcze styczności dołączam przykładowy kod: // HTML Foo // JavaScript document.getElementById('foo').addEventListener( 'click', function() { …
Tym razem weźmiemy na tapet znaczniki HTML. Nie będą to jednak typowe elementy, które pojawiają się na praktycznie każdej stronie i na każdym kursie HTML. W tym wpisie chciałbym skupić swoją uwagę na znacznikach, których używanie należy raczej do rzadkości, a które niejednokrotnie okazują się być naprawdę przydatne! Nie będę się skupiał się tu na …
Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że w tym wpisie nie znajdziesz żadnych treści technicznych, także jeśli szukasz właśnie ich to zachęcam Cię do zapoznania się z innymi moimi wpisami. Pomysł na stworzenie tego wpisu przyszedł mi do głowy właśnie podczas wypoczynku, a dokładniej podczas wakacji. Tydzień spędzony z dala od codziennych obowiązków nie tylko sprawił, …
W ostatnim czasie przeglądając treści związane ze światem frontendu kilkukrotnie napotkałem na frazę “Mikrofrontend“. Postanowiłem nieco bardziej zgłębić temat i mam na ten temat nieco przemyśleń, którymi chciałbym się podzielić w tym wpisie. Chciałbym w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że ten artykuł jest moją subiektywną opinią, z którą nie musisz się zgadzać. Ten wpis będzie …
Całkiem nie tak dawno temu miałem przyjemność tworzyć (a raczej współtworzyć) swoje pierwsze rozszerzenie do przeglądarki. Z tego też powodu chciałbym podzielić się w tym wpisie wiedzą, którą zdobyłem w trakcie procesu developmentu. Zasadniczo proces powstawania rozszerzenia do przeglądarki niewiele różni się od procesu tworzenia zwykłej aplikacji webowej. Mamy tu do dyspozycji te same narzędzia …
Jedną z kluczowych kwestii o jakie należy zadbać podczas tworzenia strony internetowej lub aplikacji WWW jest wydajność. Przede wszystkim, programista zwykle nie tworzy takiej aplikacji tylko i wyłącznie dla siebie, ale dla innych użytkowników. Z tego też powodu uważam, że szczególną uwagę należy poświęcić aspektowi komfortu odbiorcy. Jednym z aspektów, na jakie powinno się zwrócić …
Tworząc nowy projekt jedną z kwestii, o które powinniśmy zadbać jest spójny code style. Jednolity styl kodu jest istotny z kilku względów. Przede wszystkim zwiększa się czytelność kodu. Zdecydowanie lepiej czyta się kod, gdzie kod jest pisany jednym stylem. Oczywiście jeśli lepiej się go czyta to szybciej się go rozumie oraz debugguje. Owy zysk staje …
Jest to już ostatni wpis z serii wpisów z pytaniami rekrutacyjnymi na stanowisko web developera. Listę wszystkich poprzednich wpisów z tej serii znajdziesz poniżej. Zachęcam Cię do zapoznania się jeśli jeszcze nie miałeś/aś okazji: Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 1 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 2 Web developer – pytania rekrutacyjne cz. 3 …
JS, Node.js, Vue, React, PHP, MongoDB, Wordpress, MySQL, HTML, CSS
Hej,
Jestem młodym, prężnie rozwijającym się developerem. Interesuję się głównie JavaScriptem, a w szczególności Vue i Reactem. Z technologii backendowych moim konikiem jest node.js. Oprócz tego potrafię tworzyć zaawansowane witryny internetowe oparte na Wordpressie. Prowadzę bloga gdzie poruszam zagadnienia związane z programowaniem i szeroko pojętą informatyką.